Má vaše družstvo nebo SVJ dlužníky? Jaké jsou možnosti peníze vymoci?

Má vaše družstvo nebo SVJ dlužníky? Jaké jsou možnosti peníze vymoci?

Foto: 123rf.com

Půjčili jste si peníze? Podle statistik má jistou formu půjčky zhruba polovina z nás. Každý osmý však splátky neplatí. Až čtvrtina lidí si bere půjčku s vědomím, že ji nebude moci splácet. Finanční krize s sebou pak nese nesplácení i dalších plateb. Mezi věřiteli se tak rychle ocitají i bytová družstva a SVJ. Je šance peníze vymoci? Základem je rychlý a správný postup.

Jaká úskalí přináší prodej pohledávky?

Češi totiž neumějí své peníze vymáhat zpět. „S žalobou na neplatiče se nevyplatí otálet. Ideální je obrátit se na soud prostřednictvím advokátní kanceláře. Mimosoudní řešení v podobě prodeje pohledávek by mělo být až krajní variantou. Vždy je nutné počítat s tím, že obchodníci s pohledávkami je kupují s vidinou zisku. Pohledávky se totiž s ohledem na bonitu dlužníka prodávají s diskontem mnohdy ve výši několika desítek procent. Bonitní pohledávky se odkupují za 30 procent celkové částky, zpravidla to ale bývá pouze kolem 10 procent. U osoby, která pohledávky prodává, lze tedy spíš hovořit o snaze minimalizovat ztráty, o žádném zisku nemůže být řeč,“ říká Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz.

Zapomenout na předžalobní upomínku přijde draho

Pokud se věřitel rozhodne vymoci své peníze prostřednictvím soudního řízení, musí o tom informovat dlužníka. V opačném případě ho může vrácení dluhu přijít draho. „Při řešení dluhu v rámci soudního řízení je třeba počítat s úhradou soudního poplatku. Ten je stanovený zpravidla ve výši čtyř, respektive pěti procent z vymáhané částky. Platí se už při podání žaloby. Důležitá je tedy výše vymáhané částky, délka soudního sporu nemá na výši poplatku žádný vliv. V případě vyhraného sporu je poplatek přisouzen k náhradě dlužníkovi. Podstatné ale je, aby věřitel nejméně sedm dnů před podáním žaloby zaslal dlužníkovi předžalobní upomínku. Pokud tak neučiní, soud mu náhradu nákladů na řízení nepřizná, a to ani v případě, že bude ve sporu úspěšný,“ zdůraznil Jan Malý.

Autor: Epoptávka.cz