​Malá garsonka po totální rekonstrukci nabídla dostatek prostoru pro všechny čtyři

​Malá garsonka po totální rekonstrukci nabídla dostatek prostoru pro všechny čtyři

Foto: JSSS

V malé garsoniéře původně bydlel dědeček Andrei. Dokáže zde nyní žít matka s dospělou dcerou, když každá z nich má jiné potřeby? Byt už také velmi nutně volal po rekonstrukci. Dokáže se s těmito všemi požadavky malá garsoniéra vyrovnat?

Změnu bydlení iniciovala Andrea. Studuje posledním rokem na České zemědělské univerzitě a v červnu se stala majitelkou malé garsoniéry v paneláku. I když v bytě bydlí se svojí maminkou, konečně po letech bydlí ve svém. V minulosti bydlely hlavně po podnájmech, u maminčiných partnerů a kdysi také u babičky.

Přes veškerou radost z bytu je ale jasné, že se tady beze změn neobejdou. Nedílnou součástí Andreina i maminčina života jsou navíc ještě dvě fenky belgického ovčáka. Nepatří mezi malá plemena, o to větší radost však Andrei i její mamince přinášejí. V jedné místnosti tak bydlí vlastně čtyři – Andrea, maminka a obě fenky.

Současný stav naprosto nevyhovuje, o tom není pochyb

Garsonka v pražském paneláku je ve špatném stavu. Zařízení je staré. Jedna místnost slouží jako kuchyň, obývák, ložnice, studovna a pelech pro dva psy. Byt dostala Andrea od svého dědy, který má v bytě v malé komoře pořád sklad různých věcí.

Andrea by si přála moderní multifunkční prostor. Bez větších stavebních úprav se neobejde funkční kuchyň, ani koupelna. Speciální požadavky má Andrea i na vyřešení spaní.

Funkční kuchyně – kam ale s ní? Designéři mají nápad!

Současná kuchyň je spíš skříňka na nádobí s dřezem. Andrea s maminkou vaří v mikrovlnce, protože vařit na malé plotýnce se ani moc nedá. Jsou odkázány spíše na hotovky, ale kdyby měly kuchyň, rády by si vařily. Nová kuchyň s pořádnou plotnou a myčkou by byla dárkem hlavně pro maminku, která by měla důvod zase začít vařit.

Kam ale novou kuchyň umístit? Pro designéry to byla docela výzva, ale poradili si. Bude v „dědově“ kumbále! Je dostatečně prostorný, aby zde vznikla plnohodnotná kuchyň. S myčkou, troubou, varnou deskou a lednicí.


Na spaní se musí chytře

Zásadní požadavek měla Andrea ohledně lůžka. Potřebuje pohodlnou postel pro sebe, ale hlavně pro maminku. Spaní na kvalitní matraci je důležité - už nikdy na gauči, který rozhodně bolavým zádům maminky neprospíval.

Na lůžko jsou ale kladeny i prostorové požadavky. Každý večer končí tak, že v posteli nakonec ulehnou i obě fenky. A vzhledem ke své velikosti také nějaký prostor spotřebují.

Designéři i v tomto případě našli skvělé řešení. Nechají u truhláře vyrobit pódium na míru. Pod matracemi budou v pódiu vyklápěcí dveře, a tím pádem další úložný prostor. Nezapomenou ani na fenky. Ve stejné úrovni jako pódium bude i místo na pelech pro psy.


Jeden prostor pro mnoho funkcí. Jaký styl zvolit?

Styl proměny garsoniéry je jednoznačně současný, moderní. Tento výrazově jednoduchý stylumožnil byt „nezaplácat“. A to je u takto malého jednoprostorového bytu velmi důležité.

Po celé délce klasické panelákové předsíňky budou umístěny velké šatní skříně, čímž se vyřeší ukládání věcí. Úzké chodbě prospěje nejen bílá výmalba, ale opticky ji rozšíří zrcadlové dveře, které budou u všech skříní. Prostor, který dříve působil stísněně, tak překvapí svou zdánlivou velikostí.

Barevně se byt nese v bílých a šedých tónech s černými doplňky. Ladění odpovídá i kuchyně v šedé barvě s betonovou pracovní deskou.

Důležité pro pocit z většího prostoru bylo použití bezesparých podlah – v tomto případě epoxidové stěrky. Tato stěrka se nachází i v koupelně na místo klasického keramického obkladu.

Stávající nábytek v bytě designéři nahradili truhlářskými konstrukcemi na míru, které umožňují lépe využít stísněný prostor. V místnosti bude i místo na jídelní stolek a křesílko.


A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

„Okamžitě bylo jasné, co provedeme s koupelnou a toaletou. Čím déle jsme chodili po bytě, tím více začínalo být i jasné, že chceme vyčistit komoru a přesunout do ní kuchyň. Takže nápady se zrodily přímo na místě,“ shodují se oba designéři.

Hlavních problémů viděli hned několik. Absence funkční kuchyně, nemožnost praní prádla, špatné podmínky pro spaní, hygienu, nedostatečné osvětlení. „Největší výzvou byl jednoznačně přesun kuchyně do komory a dotažení vedení kanalizace, vody a elektrických rozvodů do těchto míst. Vše se řešilo pomocí jádrového vrtání do panelů a vedení médií pod stropem suterénu,“ říká designérka Andrea Hylmarová.

„Jsme moc rádi za nové zónování bytu, které odděluje spaní od zbytku bytu - a to není v garsonce jednoduchý úkol. Baví nás i barevné řešení a užití epoxidových stěrek na podlaze i na stěnách koupelny,“ upozorňuje na zajímavé prvky designér Marek Povolný.

Jak se vám proměna staré garsoniéry líbí? Detailně si ji můžete prohlédnout také v dalším dílu „Jak se staví sen – extra“ v pondělí 12. února ve 21.30 na TV Prima.

Autor: Daniela Borská