Máte doma psa? Pozor na tyto zásadní vánoční chyby!​ ​

Máte doma psa? Pozor na tyto zásadní vánoční chyby!​ ​

Škemrá a nedá vám pokoj? Někdy stačí i upřené psí oči a občasný povzdech. Teď, s blížícími se vánočními svátky, kdy máme doma spoustu jídla, nastává tvrdá zkouška naší zásadovosti. Pozor ale, jsou potraviny, které my můžeme považovat za odměnu, ale pes by je dostat určitě neměl.

Co pes nesmí jíst?

To, co však neodmyslitelně patří na sváteční stůl, rozhodně není vhodné pro naše čtyřnohé mazlíčky. Je hned několik případů, kdy jim naše nedůslednost a nevědomost může ublížit.

Čokoláda - pozor zejména kvalitní hořkou

Čokoládu najdeme o Vánocích snad v každé domácnosti. Na seznamu zakázaných pochutin ale stojí na jednom z prvních míst. Obsahuje pro psy vysoce toxické látky theobromin a theophyllin. Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Obecně platí, že tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa je nebezpečnější. Ovšem jakákoliv čokoláda ve větším množství může psa zabít. Příznaky se nemusejí projevit i několik hodin, přičemž smrt psa může nastat i do 24 hodin. Nebezpečná je i konzumace mléčné čokolády. Již 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

Pozor bychom si měli dát i při zdobení vánočního stromečku, a to hlavně v případě, že jej zdobíme čokoládovou kolekcí. Psi jsou totiž vynalézaví tvorové s velmi dobrým čichem a lákavě vonící ozdobu rychle objeví. Zde hrozí navíc to, že kromě čokolády „slupnou“ i staniol.

Vánoční cukroví - zbytečnost se spoustou cukru

Mezi pochutiny, které jsou pro psy nevhodné, patří i vánoční cukroví. Nejen, že konzumací přemíry cukru pes získává přísun přebytečné energie, a tím pádem i přebytečná kila, ale je jím způsoben i nárůst zubního kazu. Velmi důležité je vědět i o jeho špatné stravitelnosti. Pozor si musíme dávat také na umělá sladidla.

Ořechy a ovoce - co prospívá nám, může být u psa úplně jinak

Není to však jen cukroví a sladkosti, co psům neprospívá. Na vánoční tabuli patří i, pro lidi zdravé, ořechy a různé druhy ovoce. Nebezpečné jsou pro psi především makadamové a, v českých domácnostech pravděpodobně běžnější, vlašské ořechy. Ty mohou způsobit alergickou reakci, třesavku či špatnou koordinaci. Pro psy se srdečními problémy mohou být dokonce smrtelné.

Pozor musíme dávat také na hrozny, grep, avokádo, hrušky a meruňky. Mohou způsobit alergické reakce, problémy se zažíváním nebo vážné problémy s ledvinami. Hrozny obsahují neznámou toxickou látku, která u psů způsobuje jejich selhání. Nebezpečné jsou i rozinky!

Oblíbenou pochoutkou pro mnoho psů je kousek jablka. Důležité je odstranit jádřinec - jadýrka obsahují kyanid!

Hodně jídla a pití = hodně příležitostí

Než můžeme zasednout ke stolu, musíme jídlo připravit. A pozor si musíme dávat i v kuchyni, kde psi často rádi „asistují“. Nejde přitom jen o hotové pokrmy, ale ostražití musíme být i u jednotlivých surovin.

Cibule je pro člověka velmi dobrá a dodává lidskému organismu spoustu zdravých živin, u psa je tomu však jinak. Ve větším množství psům škodí a může u nich vyvolat až anémii, neboť obsahuje látky ničící červené krvinky. Navíc psi nadýmá. Podobně je na tom i česnek, který je sice škodlivý méně, ale ve větším množství způsobuje obdobné problémy jako výše zmíněná cibule. Houby jsou také velmi nevhodné, protože mohou poškodit ledviny a jádra, vyvolat bezvědomí či silné bolesti břicha.

Za mnoho problémů může také naše nepozornost. Ačkoliv si to neuvědomujeme, pes nás při přípravě pokrmů často velmi pečlivě pozoruje a mapuje, kam co odkládáme. Pak už stačí jen správně zvolený okamžik. Takto může sebrat ovoce nebo ořechy, aranžované v míse na stole, sežrat cukroví z tácu, dostat se pootevřenými dveřmi na balkón, kde chladíme polévku a podobně.

Stejně jako kdykoliv jindy platí obecné varování před dalším častým pochybením – psům bychom nikdy neměli dávat kuřecí kosti. Se během trávení mohou roztříštit a poškodit vnitřní orgány.

Také některé psy může přitahovat alkohol. Pes, který právě úspěšně zdolal vaši čerstvě nalitou skleničku rozhodně není důvod ke smíchu. I malé množství alkoholického nápoje může psa vážně otrávit. Může následovat zvracení, kolaps a dokonce i smrt.

Jaké pamlsky pro psa jsou vhodné?

Psa můžeme na Vánoce odměnit dlouhou procházkou a pozorností, spíše než zvýšenou dávkou jídla. Pokud však chceme připravit štědrovečerní večeři i pro našeho mazlíčka, měli bychom pamatovat na to, že sůl a koření jsou pro něho taktéž nevhodné. Můžeme tak například raději ochutit běžné granule dávkou lososového oleje nebo kapra vykostit a připravit ho speciálním způsobem, podusit ho a nepřidávat žádné koření. Nebo mu můžeme dopřát některou ze speciálních psích pochutin, které mu běžně nedáváme. Ale stejně jako u nás, lidí, také tady platí rozumná míra.

Autor: Alice Navrátilová