Máte správně sjednané pojištění vašeho domu?

Máte váš bytový dům pojištěn? Jistěže ano. A domníváte se, že je vaše pojistka skutečně nastavena tak, aby vás v případě škodní události dostatečně ochránila? Pachatelé jsou stále rafinovanější a dokonce ani na standardní průběh počasí se nemůžeme spolehnout. Rizika ohrožující majetek rostou.

Co z našich domů mizí nejčastěji?

Jak by mělo vypadat správné pojištění bytového domu?

Záběr zlodějů je skutečně široký. „U bytových domů se zloději zaměřují především na vnější stavební kovové prvky jako okapy, žlaby, okenní parapety, škrabáky na obuv. Výjimkou nejsou ani krádeže střešní krytiny,“ vysvětluje zkušenosti z praxe Iva Gažová, ředitelka Útvaru likvidace pojištění majetku v České pojišťovně.

Stranou zájmu zlodějů nezůstává ani vnitřní vybavení domů. Z chodeb bytových domů mizí zejména hasicí přístroje, kovové proudnice hydrantů či samotné hadice, části poštovních schránek či litinová zábradlí. Jen České spořitelna ročně eviduje kolem dvou tisíc pojistných událostí v bytových domech, za něž vyplatí několik stovek milionů korun.

Nejčastější způsoby vloupání

„Nejčastější cesta zloděje vede do domu přes hrubým násilím vypáčené vstupní dveře nebo sklepní okna, dále pak přes okna umístěná ve sníženém přízemí, přes průchozí sklepy z vedlejších vchodů a přes neuzamčené a neuzavřené vstupní dveře a okna. Není výjimkou, že škoda, kterou zloděj způsobil při násilném vniknutí do domu, je větší než škoda způsobená uvnitř objektu," upozorňuje zkušenosti Iva Gažová.

Jak se zlodějům a vandalům bránit?

Ačkoliv stoprocentní ochrana rizikům neexistuje, můžeme využít řadu možností, jak zlodějům a vandalům jejich aktivity znepříjemnit nebo je od nich úplně odradit. V první řadě se zaměřme na zámek vstupních dveří, který musí být kvalitní a ideálně opatřen bezpečnostním kováním proti vypáčení. Účinné jsou rovněž bezpečnostní kamery umístěné nad vstupními dveřmi, ideálně v kombinaci s pohybovým čidlem napojeným na světlo. Nezapomínejte na dostatečné osvětlení zejména vstupních prostor domu. Budete se cítit bezpečněji a i tato zdánlivá maličkost může zloděje odradit.

Kolik za zabezpečení zaplatíme?

Bezpečnostní opatření nejsou levnou záležitostí. Pokud se například bytový dům s pěti vchody rozhodne nainstalovat kamerový systém, jeho cena se bude pohybovat okolo 400 tisíc korun. „Na zabezpečení svého bydlení můžou jak fyzické, tak i právnické osoby využít stavebního spoření a některý z úvěrů. Účel bydlení je v případě vybavení domácnosti bezpečnostními prvky splněn,“ uvádí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Co by v našem pojištění nemělo chybět?

I přes všechna uvedená opatření se dnes majitelé bytových domů neobejdou bez kvalitního pojištění. Základem pojištění bytového domu je vždy majetkové pojištění, které kryje věcné škody vzniklé zejména v důsledku živelních pojistných nebezpečí (např. požár, výbuch, úder blesku, vichřice, krupobití, voda vytékající z vodovodního zařízení, tíha sněhu apod.).

Toto pojištění je dále vhodné doplnit i o pojištění rizik spojených s užíváním bytového domu (sem se řadí např. pojištění skel, odcizení, vandalizmus, poruchy výtahů, majetek SVJ jako ploty, lampy, závory).

Doporučení při sjednání pojištění bytových domů

  • důsledné promyšlení celé šíře rizik, které bytovému domu hrozí a jejich následné zajištění v komplexní smlouvě
  • důraz nedávejte pouze na cenu, ale zajímejte se o rozsah základního pojištění a nastavení pojistných limitů pro rizika, která považujete za nejreálnější
  • vybírejte pojišťovnu, která disponuje silným finančním zázemím
  • dejte přednost pojišťovně, která má zkušenosti a její likvidace probíhá rychle a kvalitně
  • aktualizujte smlouvu pravidelně, alespoň každé dva roky

Autor: Redakce Okolobytu.cz