Matka, dcera, dospělý vnuk a jeho děti v paneláku 3+1. Designéři jim byt přifoukli

Matka, dcera, dospělý vnuk a jeho děti v paneláku 3+1. Designéři jim byt přifoukli

Foto: JSSS

Máte pocit, že je vám váš byt často malý? V tomto panelákovém bytě 3+1 bydlí paní Libuše s dcerou a dospělým vnukem. Vyřešit mezigenerační bydlení je vždy náročné. A co teprve tehdy, když si dospělý vnuk Petr na víkendy bere některé ze svých pěti dětí? Jak designéři dokázali i za těchto podmínek nabídnout v běžném panelákovém 3+1 hezké a moderní bydlení?

Paní Libuše s manželem svůj panelový byt vybudovali svépomocí. Když děti odrostly, bydleli v bytě sami. Před rokem však paní Libuše ovdověla. V bytě ale dlouho sama nezůstala. Po rozvodu se domů vrátila dcera Jana. Dámské duo později doplnil ještě starší syn Jany Petr, který, stejně jako ona, musel po rozvodu řešit nové bydlení. A nebývá sám. Má pět dětí, které si pravidelně bere na víkendy. Máte pocit, že už jich je v bytě nějak přespočet? Zapomněli jsme zmínit další členy rodiny, kteří nějaký prostor též potřebují – v bytě ještě žijí dva psi, papoušek a rybičky.


Sem a zase tam...

Každodenní provoz domácnosti často připomíná nekonečné stěhování. Když se dcera Jana stěhovala zpět, vracela se do svého původního dětského pokoje. Když dorazí na víkend některé Petrovy děti, Jana se ze svého pokoje stěhuje na gauč do obýváku a uvolňuje pokoj Petrovi a jeho dětem. Podobného stěhování se v bytě odehrává více. A to už ani nemluvíme o nějakém soukromí ve vlastním koutku.

Byt potřebuje zásadnější rekonstrukci

Dům byl postaven před více než čtyřiceti lety. Paní Libuše s manželem postupně zrekonstruovali koupelnu a kuchyň. Obývák a ostatní pokoje měli také v plánu, ale náhlá smrt manžela paní Libuše všechny zaskočila. Bylo také jasné, že bez jeho šikovných rukou pokračování rekonstrukce třípokojového bytu nezvládnou. Pomoc odborníků na bydlení je tady opravdu nezbytná.

Jaké změny byt v paneláku čekají?

Ačkoliv se jedná o třípokojový byt o rozloze přes 72 m, nemá ideální dispoziční řešení. Proto byt čekalo nejen nové vybavení, ale i stavební úpravy, včetně zbourání některých příčky. Cílem bude získat z plochy bytu co nejvíce obytného prostoru.

Úprava dispozičního řešení přinese zvětšení kuchyně, aniž by se zmenšila velikost sousedícího obývacího pokoje. K lepšímu využití obýváku přispěje zazdění jedněch dveří, které dosud znemožňovaly lepší využití obýváku. Prostor bude působit vzdušnější i díky novému řešení otevřené dispozice, propojující obývák s kuchyní.

Vyřešen bude i nešikovný úzký průchod do kuchyně. Dlouhá chodba bude zkrácena a konečně zde bude možné zabudovat šatní skříň a botník. Tyto tak základní úložné prostory v nevyhovující chodbě dosud chyběly.

Dispoziční změny provázela řada dalších nezbytných úprav, vyvolaných stářím bytu a nekvalitně provedenou stavbou domu. Řešily se nerovnosti v podlahách, příčkách i stropech. Nutné bylo také kompletní předělání elektroinstalace.

Původní vybavení bytu muselo pryč

Tomu, aby byt mohl působit větší, bylo nutné přizpůsobit i vybavení. Letitý nábytek byl příliš masivní, navíc se zcela rozcházel s novým pojetím bytu.

Základem budou především na míru vyrobená knihovna a úložné prostory za televizí. Pro jednotný styl a optimální velikost budou na zakázku vyrobeny také jídelní a konferenční stůl.

Do obývacího pokoje si Jana s paní Libuší přály rohovou sedačku, která by neměla být světlá kvůli pejskům. Do obýváku designéři zakomponují i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. Samozřejmě se nově vymaluje.

Svůj pokoj si Jana přála zařídit tak, aby v něm bylo více místa. Proto zde bude nová menší postel a ostatní vybavení bude zvoleno tak, aby vhodně doplňovalo zvolený moderní a odlehčený styl. Stěny pokoje též dostanou novou barvu.

Výraznou změnou projdou i podlahy. Paní Libuše a Jana už nechtějí koberce ani staré parkety. Vybrána byla laminátová podlaha v dřevěném dekoru.

Jak docílí designéři v bytě více volného místa?

I když obvodové stěny bytu pochopitelně zůstávají na svém místě, díky vhodně volenému vybavení, umístění a barvám lze navodit pocit většího bytu. Do této koncepce designéři začlenili všechny požadavky paní Libuše a Jany.

Ohledně barevnosti neměly žádná konkrétní přání – mají rády všechny barvy. V bytě jich ale bylo na stěnách použito příliš a i díky tomu bude změna opravdu výrazná. Místo fialové, žluté a růžové zvolili designéři moderní, lehce umírněný styl se základem světlých neutrálních barev. Dominantní barvou nyní bude světle šedivá s modrými akcenty.

A jak se na proměnu dívají designéři?

„Byt je starý 45 let. Celý dům byl stavěn svépomocí, což se bohužel podepsalo na kvalitě bytu. Proto byla tato proměna tak vyčerpávající. Nerodila se lehce, a ještě navíc byla velmi rozsáhlá,“ shodují se Andrea Hylmarová a Marek Povolný, kteří se celé rekonstrukce ujali.

Jak dále říkají, hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co by rádi s prostorem udělali. Důležité bylo především co nejúčelněji vyřešit obývací pokoj s kuchyní, které musí splňovat i funkci společného prostoru rodiny. Také proto se finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně chvilku hledala a vzniklo mnoho variant.

„Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se obavy nepotvrdily a výsledné pojetí bydlení bavilo i starší dámy,“ mají radost z reakce paní Libuše a Jany.

Chtěli byste si moci projít byt paní Libuše a prohlédnout si všechny detaily? Vše můžete vidět 18.6. ve 21.30 na Primě v pořadu Jak se staví sen.

Autor: Redakce Okolobytu.cz