​Měl by váš byt šanci na pronájem?

​Měl by váš byt šanci na pronájem?

Foto: 123rf.com

Velký, nebo malý, možná si také říkáte, že každý byt si najde svého nájemce a už počítáte s příjemným pravidelným měsíčním příjmem. Zdaleka to ale není tak přímočaré, jak se vám možná zdá. Víte například, o jaké byty a ve kterých regionech je největší zájem? Od toho se odvíjí nejen jak rychle, ale také za kolik byt pronajmout.

Máte menší byt? Výborně!

Radost ze současné poptávky po bytech k pronájmu budou mít vlastníci dvoupokojových bytů s dispozicí 2+1. Preferuje je až čtvrtina potenciálních nájemců (24 %). Trh by těchto bytů využil ještě víc. Nabídka je omezená a pronajímatelé tak nejsou schopni velký zájem potenciálních nájemců dostatečně pokrýt. Jak dále vyplývá ze statistik provozovatelů inzertních portálů, zaměřených na pronájmy bytů, mezi nejoblíbenější patří především dvoupokojové byty s oddělenou kuchyní, o které má zájem téměř čtvrtina potenciálních nájemců (24 %).

Velmi žádané jsou také byty s dispozicemi 2+kk (21 %), 1+1 (19 %) či 1+kk (15 %). Právě malých bytů k pronájmu je však na trhu již dlouhou dobu nedostatek. Výjimkou jsou pouze byty s dispozicí 2+kk, u nichž je převis nabídky zhruba 10%.

V Praze roste poptávka po bytech 2+kk

O dvoupokojové byty je velký zájem také v Praze. Nejvyhledávanější jsou především ty s dispozicí 2+kk (28 %), dvoupokojový byt s oddělenou kuchyní pak preferuje šestina zájemců (16 %). Oblíbené jsou ale i jednopokojové byty s kuchyňským koutem (20 %). Meziročně klesající nabídka ze strany pronajímatelů v kombinaci s vysokou poptávkou však způsobuje, že nemovitostí s malými dispozicemi je v Praze nedostatek. Výjimku tvoří pouze byty 2+kk, kde nabídka přesahuje zájem potenciálních nájemců až o 11 %. Velký prostor pro výběr ideálního bydlení mají také zájemci o bytovou dispozici 3+kk (7 %), kde je tento rozdíl až dvojnásobný.

Brňané preferují jednopokojové byty

V Brně převládá zájem o byty s nejmenšími dispozicemi. Nejoblíbenější jsou jednopokojové byty s kuchyňským koutem (23 %) a dále pak jednopokojové (20 %) a dvoupokojové (22 %) byty s oddělenou kuchyní. Z hlediska dostupnosti nemovitostí zde panuje stejná situace, jako v Praze. Poptávka po malých bytech – vyjma dispozice 2+kk – výrazně převyšuje nabídku a zájemcům o pronájem tak nezbývá než se poohlédnout po jiné alternativě.

Byt se samostatnou kuchyní chtějí na severní Moravě

Nadprůměrný zájem o byty s dispozicí 2+1 je především v Ostravě, kde je preferuje až třetina všech potenciálních nájemců (33 %). Velmi oblíbené jsou ale i třípokojové byty s oddělenou kuchyní, u nichž je poptávka ve srovnání s Prahou či Brnem až dvojnásobně vyšší. Obdobný trend převládá také na straně nabídky, jež mnohdy není schopna dostatečně pokrýt zájem potenciálních nájemců. Týká se to především bytů s dispozicí 2+1, kde je poptávka až o 10 % vyšší, než je nabídka trhu. Situace se však zlepšuje – jen vloni byl tento rozdíl dvojnásobný.

Informace v článku vycházejí z interních statistik společnosti UlovDomov.cz a služby IdealniNajemce.cz.

Autor: Redakce Okolobytu.cz