Mezisousedské problémy jsou častým důvodem pro stěhování

Jedním z důležitých faktorů, které mohou ovlivnit naši spokojenost se stávajícím bydlením, jsou mezilidské vztahy. Na to, jak moc jsou pro nás důležité a nakolik nás mohou dovést až k rozhodnutí hledání nového bydlení, se zaměřil letošní průzkum společnosti Finep. Z průzkumu vyplynula i řada dalších zajímavých skutečností. Víte například, zda má na úroveň mezilidských vztahů vliv i typ či stáří bytového domu?

Mezisousedské problémy jsou četnější

Průzkum mezi zákazníky Finep odhalil, že 23 % z nich si pořizuje nové bydlení také kvůli špatným sousedům. Přitom v roce 2008 byly problematičtí sousedé důvodem k přestěhování pro 19 % lidí. „Vztahy se rok od roku vyostřují. Lidé chtějí stále více soukromí a odmítají dělat kompromisy. Zhoršuje se také chování jednotlivců. To, co by si problémový soused ještě před několika lety sotva dovolil, je dnes o něco běžnější. Například hrubé chování bylo ještě před dvěma lety naprostou výjimkou. Dnes je na vzestupu,“ říká tisková mluvčí společnosti Finep Pavla Temrová.

Vedou sídliště a staré činžovní domy

Na sousedy si nejvíce stěžují lidé ze sídlišť a starých činžovních domů. Stížnosti majitelů novostaveb jsou spíše výjimečné. „Pro obyvatele novostaveb je bydlení trvalé a váže většinu jejich prostředků. Dobré vztahy se sousedy jsou pro ně velmi důležité. Na sídlištích a v činžovních domech už často odešli původní majitelé a své byty začali pronajímat. Nájemníci se pak v anonymním prostředí chovají tak, jak by si ve svém nikdy nedovolili,“ odhaduje příčinu Pavla Temrová.

Kvalita stavby úzce souvisí s mírou soukromí

Než si začneme stěžovat na hlučného souseda, měli bychom si uvědomit, že komfort bydlení úzce souvisí s kvalitou stavby. „Základem klidu a soukromí je dobře postavený byt. Od paneláku nemůžeme čekat stejné soukromí, jako od novostavby,“ říká Pavla Temrová. Ani přestěhování do nově postaveného bytového domu ale nemusí zaručit vytoužený klid. Někdy stavbaři ve snaze ušetřit každou korunu omezí tloušťku příček a izolací mezi byty až na nutné minimum. „Levně postavený nový dům tak může být paradoxně problematičtější než panelák. Při pořizování vlastního bydlení bychom si měli dávat pozor nejen na to, jak je byt velký, ale také na provedení stavby. Zárukou kvality je nákup bytu od zavedeného developera, který zájemci sdělí technické podrobnosti budovy. Z nich už je jasné, jestli jde o kvalitní bydlení nebo novodobý panelák,“ uvádí Pavla Temrová.

Nejčastější příčiny špatných sousedských vztahů

Téměř všichni zákazníci uvedli více než jeden důvod problematických sousedských vztahů. Proto je součet všech odpovědí vyšší než 100 procent.

  • Nadměrný hluk 85 %
  • Špatné hygienické návyky, znečišťování společných prostor 40 %
  • Obtěžování pachy (vaření, domácí zvířata, kouření apod.)31 %
  • Drobné sousedské naschvály 14 %
  • Hrubé chování (nadávky, urážky, hádky)8 %
  • Agresivní chování (fyzický útok, zastrašování)2 %
  • Ostatní, výše neuvedené 39 %

Autor: Redakce Okolobytu.cz