​Minimalistické, i duhově barevné. Slaďte letos Vánoce podle stylu

​Minimalistické, i duhově barevné. Slaďte letos Vánoce podle stylu

Jaký letos bude? Dáte přednost minimalismu, nebo máte raději moderní barvy? Na výzdobě vánočního stromečku si dáváme záležet. Spolu s ním řešíme i ostatní výzdobu interiéru. Co a s čím by mělo ladit? Jaký styl zvolit? Udělejme si v tom jasno!

Moderní styl - letos ve znamení barev

Vánoce sice primárně cílí na tradice, díky výzdobě si je však můžete užívat i v moderním duchu. Pokud dáváte přednost nejnovějším trendům, stromeček si ozdobte třeba podle barev duhy. „Baňky jsme uspořádali do barevných palet podle jednotlivých odstínů. Nabízí se tak netradiční možnost obléknout stromek do duhových barev. Pro milovníky sladkého jsou pak připraveny baňky připomínající pouť a cukrovou vatu. Mezi ozdobami najdete pastelově růžovou, modrou i zelenou. Jemné barvy doplňuje exotika, do moderních domácností ji přinesou výrazné barvičky jako fuchsiová, kanárkově žlutá a třešňová,“ vytipovala letošní trendy Kateřina Tichá, majitelka firmy Glassor, výrobce vánočních ozdob.

Rustikální a venkovský styl

Rustikální styl si nejlépe rozumí s přírodními materiály, které se dobře kombinují s barvami, jako je červená, modrá, zelená nebo neutrálnější bílá a zlatá. Základem by měla být snaha co nejvíce se přiblížit přírodě a přinést k rodinnému krbu kousek lesa. Klasické barevné baňky rozhodně neváhejte doplnit větvičkami břízky, borovými šiškami, stuhou z juty či kostkovanou látkou. V tomto stylu zabalte i vánoční dárky, které můžete posadit na dřevěné sáňky a na krb umístit postavičky lesních zvířátek. Pokud volíte raději venkovský styl v duchu francouzské Provence, bude se dobře kombinovat s bílou a modrou. Akcenty těchto barev se pak většinou objevují i na nábytku.

Tradiční styl - zima a mráz

Poletující vločky a hlídkující sněhuláci, to je zažitá představa většiny dětí spojená s vánočními svátky. Málokdy však počasí přeje a bílé Vánoce se stávají realitou. Vyplnit si to můžeme alespoň prostřednictvím výzdoby domu a výběrem baněk na stromek. Ozdoby jakoby ojíněné mrazem, ornamenty připomínající blyštivé sněhové vločky, to vše tradičně v různých barevných variantách – od bílé klasiky přes modrou až po luxusní zlatou. Ručně vyráběné skleněné ozdoby si můžete užívat nejen zavěšené, ale také jako efektivní stojánek na jmenovky při slavnostní štědrovečerní večeři. Ty vhodně doplní výzdoba v tradiční červené či zlaté barvě.

Vzpomínky - je tady retro styl

Kdo by mohl zapomenout na Vánoce u babičky? Kromě toho je styl retro také trendy záležitostí, která se stále s oblibou vrací. Pokud ani vám není takzvaný „old school“ cizí, vyšperkujte díky jeho akcentům vánoční dekoraci. „Vánoce a retro mohou lidem připomínat různé styly. Pro jednu skupinu máme připraveny červené, zelené a bílé baňky s puntíky, které evokují styl šedesátých let. Pokud v podobném duchu zabalíte i vánoční dárky, atmosféra bude nezapomenutelná. Na druhou stranu retro výzdoba může být spojována s trávením času u prarodičů, kdy se hojně používaly nejrůznější figurky a všehochuť nablýskaných ozdob, jež jsou mezi vánočními kolekcemi stálicí,“ radí Kateřina Tichá.

Oblíbený skandinávský styl

Skandinávský neboli severský styl Vánoc v dnešní době přitahuje stále více lidí, a to z prostého důvodu: je sice minimalistický, ale současně dokáže dokonale zútulnit váš byt. K dekorování o vánočních svátcích se tak hodí opravdu skvěle. Stejně jako rustikální styl klade důraz na přírodní materiály, na druhou stranu se ale drží barevně při zemi. Ozdoby jsou nejčastěji v neutrálních barvách, využívá se kontrast černé a bílé doplněný o výraznější červenou v podobě červených bobulí. Chybět by neměly ani jednoduché jedlové věnce, přírodní větvičky, norský vzor či oblíbený symbol severu – sob.

Autor: Redakce Okolobytu.cz