Mlžení oken – k vyřešení problému stačí tři kroky

Mlžení oken – k vyřešení problému stačí tři kroky

Foto: 123rf.com

Rosení oken není jen kosmetická vada. Je to jasný důkaz, že s našim vnitřním prostředím není něco v pořádku. Mlžící se vnitřní skla mají i svého viníka. Nebude se vám to líbit v naprosté většině případů jsme to my. Současně ale máme i dobrou zprávu – existuje snadné řešení. Nebude stát žádný čas navíc, ani peníze. Nestane se ani žádný zázrak. Přesto naše dva tipy budou opravdu fungovat.

Jak mlžení oken vzniká?

Rosení a mlžení skel vzniká vlivem vzdušné vlhkosti, která se sráží na chladných místech. Typickým příkladem je právě zasklení. Častým omylem je, že se rosení oken spojuje s plastovými okny. Materiál okenního profilu ale na rosení není žádný vliv. Zatímco dříve používaná okna díky svým netěsnostem umožňovala průběžné provětrávání, nová okna – a to bez ohledu na materiál okenního profilu jsou vybavena účinným těsněním proti tepelným ztrátám. Spolu s tím ovšem ztratila i schopnost nechtěného větrání.

Kdy je důvod k reklamaci?

Rosení oken na vnitřních sklech není důvodem k reklamaci. Rosí-li se okna v prostoru uvnitř mezi skly, jedná se o porušenou izolaci a tato okna lze reklamovat. Rozhodně není viníkem mlžení oken plastový profil okna. Všechna okna těsní stejně a na tuto funkci nemá materiál profilu okna žádný vliv.

Tři kroky, aby se okna nemlžila

První důležitou podmínkou, abychom udrželi vlhkosti v bytě pod kontrolou, je kontrolovaná výše vlhkosti v bytě. Optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat do 50 %. Projevem vyšší vlhkosti je právě rosení oken. Pokud je vysoká vlhkost v bytě dlouhodobější, dochází i ke vzniku plísní.

Řešením, které je známé především z nízkoenergetických domů, je vybavení bytu rekuperačními jednotkami. Tyto speciální větrací systémy stále udržují požadovaný přísun čerstvého vzduchu a ideální hladinu vlhkosti v bytě. Jejich výraznějšímu rozšíření do bytových domů brání vyšší cena.

Druhou podmínkou, jak zabránit mlžení oken, je správné větrání. I když je dnes řada oken vybavena některým typem mikroventilace, tato forma nezajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu a nenahrazuje větrání. Správné větrání vyžaduje otevření okna dokořán alespoň na pár minut. Takto bychom měli postupovat několikrát denně.

Na třetím místě je správně nastavená teplota. Čím je nižší, tím stoupá riziko nadměrné vlhkosti.

Autor: Redakce Okolobytu.cz