Modernizujete výtah? Pozor na centimetry!

V řadě panelových domů se setkáváme s tak malými výtahy, že i jízda s kočárkem vyžaduje odpovídající dávku cviku. Právě v těchto situacích, kdy opravdu potřebujeme využít každý centimetr plochy, nás může překvapit zcela nová situace – výtah prošel nezbytnou rekonstrukcí, ale je uvnitř o několik centimetrů menší! Jak je to možné a jak jsme tomu měli předejít?

Co platilo včera, nemusí platit dnes

Nechali jste jako majitelé domu, například Společenství vlastníků jednotek či bytové družstvo, v nedávné době projít celý výtah modernizací? „Mnoho lidí si možná neuvědomuje, že modernizace výtahů, kterou se odstraňují bezpečnostní rizika výtahu, která vyplývající z evropských norem, s sebou může přinést i vedlejší negativní dopady. Jedním z nich může být i nepatrné zmenšení prostoru kabiny výtahu nebo vstupních dveří,“ říká Petr Bílek, obchodní ředitel společnosti Delta CVS.

Proč k tomu dochází?

Na českém trhu je několik desítek firem, které se modernizací a rekonstrukcí výtahů zabývají. Velká většina z nich však komponenty výtahů dováží ze zahraničí – a v tom je kámen úrazu. „Zahraniční výrobci jsou sice schopni dodat širokou škálu různých typů kabin, ne vždy však rozměrově identickou, která byla doposud v provozu. Může se pak stát, že se kabina výtahu například o pár centimetrů na každé straně zmenší. Běžný uživatel rozdíl nepozná, ale ten chybějící centimetr může sehrát výraznou roli.“ Problém s nástupem do kabiny pak mohou mít nejen lidé při stěhování, ale i maminky s kočárky či vozíčkáři.

Kabina většinou může být větší

„Bohužel, náprava pak už není možná. My podobným problémům předcházíme v samotném zárodku. Jsme totiž schopni v našem výrobním závodě v Jablonci nad Nisou vyrobit odpovídající výtah pro každý typ panelového domu v České republice a ve většině případů kabinu i zvětšíme. Lidem to samozřejmě vyhovuje, protože mohou nově převážet předměty, se kterými bylo doposud nutné chodit po schodech. Jedna z našich zákaznic si nedávno pochvalovala, že se po rekonstrukci výtahu už nemusí s horským kolem kodrcat po schodech. Hloubku kabiny výtahu jsme v tomto případě zvětšili o 54 centimetrů a šířku dveří o 5 cm,“ uzavírá Petr Bílek. Více informací na www.deltacvs.cz.

Autor: Redakce Okolobytu.cz