Možná jste ji ještě neobjevili, ale plísní je napaden každý třetí byt. Víme, jak na ně!

Možná jste ji ještě neobjevili, ale plísní je napaden každý třetí byt. Víme, jak na ně!

Foto: Pinterets.com

Jste přesvědčeni, že vám se to nemůže stát? Možná i ve vašem domově, zatím nikým nepozorovány, se už zabydlely plísně. Plísně v bytě jsou právě typickým problém podzimu a zimy. S překvapivým zjištěním přišli inspektoři nemovitostí, kteří očividnou či skrytou plíseň objevili ve více než stovce ze 400 nemovitostí. Ať se už na situaci podíváme z jakéhokoliv úhlu - s plísní v bytě je třeba rychle skoncovat.

Co je to plíseň?

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky v nejrůznějším prostředí. Jsou součástí živé přírody miliony let. I když některé druhy plísní člověk výjimečně využil ke svému prospěchu, obecně platí, že zvýšený výskyt plísní v životním prostředí člověku škodí, zvlášť pokud se vyskytují v bytech a domech. Plísně uvolňují výtrusy (spory), které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Spory plísně kontaminují povrch či předmět, ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu podle druhu plísně - od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Až po zbarvení je okem viditelná. Spory plísní najdeme všude – v prachu, v odpadkových koších i ve vzduchu. Plísně ke svému růstu nepotřebují světlo, vyhovuje jim vlhko a jsou nenáročné na živiny. Pokud dovolíte, aby se vám doma množily plísně, dočkáte se nevzhledných skvrn, nepříjemného zápachu a vystavujete se nepříznivým vlivům na zdraví.

Kde být na pozoru

Plísně produkují alergeny (látky, které mohou zapříčinit alergické reakce), dráždivé látky a v některých případech i jedovaté látky, jako jsou mykotoxiny. "Neustálý kontakt s plísněmi a jejich výtrusy může u citlivějších lidí způsobit rozvinutí alergie. Prvními příznaky jsou rýma, kýchání, zarudnutí očí a kožní vyrážky. Při trvalejším podráždění sliznic nosu, hrdla a průdušek se může objevit i průduškové astma a také závažné záněty dolních dýchacích cest. Plísně jsou tedy velmi nebezpečné pro astmatiky a alergiky, ale i u zdravých osob mohou způsobit bolesti hlavy, záněty spojivek, ekzémy a další zdravotní obtíže," vysvětluje MUDr. Kateřina Bičíková, plicní a interní lékařka, Program H Plus. Při dlouhodobějším vystavení plísním může dojít k trvalému podráždění průdušek a tak i ke vzniku astmatu. U astmatiků dokáže momentální nové vystavení plísni vyvolat až astmatický záchvat. Více citlivé k plísním jsou děti, staří lidé a lidé, jejichž organismus je oslaben jiným onemocněním.

Není proto radno výskyt plísně podceňovat a je nezbytné je co nejrychleji odstranit, škodit totiž může i plíseň tzv. mrtvá, suchá.

Pozor na finanční rizika

Plísně kromě zdravotních rizik přinášejí také rizika finanční. Na plísně je proto dobré myslet již při výběru nemovitosti a vybraný byt či dům řádně prověřit ještě před jeho koupí. Prodávající často plísně kryjí novou výmalbou. „Rozpoznat exponované místo pod nánosem barvy dokáže laik poměrně obtížně, zejména v teplém a suchém podzimu jako byl ten letošní, kdy jsou zdi ještě celkem suché. Odborník ví, kde hledat kritická místa a pozná i výmalbou zamaskovanou plíseň, k dispozici má také speciální vlhkoměr, se kterým ložisko plísně pozná téměř jistě,“ vysvětluje Pavel Štáf z inspektorské firmy Bytecheck.

Nevyhýbají se ani nízkoenergetickým domům a novostavbám

Plísně se nacházejí i v nízkoenergetických domech, kde by je nikdo nečekal. Způsobit to může nevhodné provedení tepelné izolace, jejíž tloušťka bývá často naddimenzovaná, ovšem se špatně navrženými kritickými detaily. Lidé často podceňují také návrhy řízeného větrání vzduchu v místnostech. Plísně se však nevyhýbají ani novostavbám. „Řešili jsme případ rodiny, která v přízemním bytě trpěla plísněmi vzlínajícími ve zdech až do výše jednoho metru. Developer rodinu absurdně obviňoval z nesprávného užívání nemovitosti, častého vaření, aby se nakonec po naší kontrole ukázalo, že byt nebyl vůbec tepelně izolovaný od terénu,“ popisuje Pavel Štáf a zároveň upozorňuje, že právě nenápadné tepelné mosty patří mezi nejčastější skryté vady nemovitostí. Reklamace a vyrovnání nákladů na jejich opravy však může být otázkou letitých soudních sporů bez jistého výsledku.

Mám smyl větrat ventilační polohou?

Pokud máte podezření na přítomnost plísní u vás doma, nejjednodušší je začít dobře a pravidelně větrat: v zimních měsících co dvě až tři hodiny na pět minut naplno otevřenými okny, nejlépe v celém bytě nebo domě najednou, nevhodné je naopak větrání ventilační polohou okna. „Větráním chceme vyměnit vzduch v místnosti, aniž by vychladl nábytek a zdi. Vzduch se pak rychleji znovu ohřeje a větrání tak není finančně náročné,“ doporučuje Pavel Štáf.

Nejprve důkladně vysušit

Pokud už plíseň zasáhla zdi, nejprve je potřeba ji odstranit vysušením, teprve potom přistoupit ke škrábání omítky či malby, při opačném postupu hrozí rozšíření spór do prostoru. Zbavit se plísní však může být mnohem nákladnější, vždy záleží na příčině jejich vzniku. Pokud je potřeba nemovitost kvůli plísním složitěji rekonstruovat, náklady se mohou vyšplhat do statisíců. V takovém případě je vždy vhodné obrátit se na odborníky, a pokud je nemovitost stále v záruce, rozhodně včas zajistit její reklamaci.

Jak minimalizovat vlhkost v domě:

  • Místnosti s vyšší vlhkostí, např. koupelny, je třeba co nejčastěji větrat. Nejúčinnější je otevřené okno, můžeme použít odsávací ventilátor nebo produkty pro redukci vlhkosti - odvlhčovače.
  • Obložené stěny a povrchy, kde se vlhkost drží, je třeba pravidelně čistit a dezinfikovat účinným čističem koupelen.
  • Jestliže vám doma vyteče voda, případně se dovnitř dostane zvenčí, jednejte rychle. Pokud se vám podaří mokré materiály zcela vysušit do 48 hodin, ve většině případů k růstu plísní nedojde.
  • Všimnete-li si, že se vám na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osušte a pokuste se vlhkost a její zdroje omezit. Rosení může být znakem narušení tepelných poměrů ve vaší domácnosti.

Pakliže se vám podaří minimalizovat vlhkost v domě a co nejrychleji zničit veškeré přítomné plísně, zabráníte poškození domu i nábytku a předejdete potencionálním zdravotním problémům členů rodiny.Autor: Redakce Okolobytu.cz