Mračíte se na své litinové radiátory? Teď je vezmete na milost

Mračíte se na své litinové radiátory? Teď je vezmete na milost

Foto: Viadrus

Plánovali jste rekonstrukci a na seznam jste si připsali i výměnu litinových radiátorů za deskové? Rozhodně počkejte. Máme pro vás hned několik důvodů, proč byste jim měli dát ještě šanci. A rozhodně zapomeňte na starou, zažloutlou, odřenou věc, hyzdící stěny pod okny. I litinové radiátory dnes umí překvapit. A nejenom vzhledem.

Jakými třemi výhodami si nás litinové radiátory získávají?

Tepelná úspora a dlouhá trvanlivost, to jsou hlavní výhody litinových radiátorů, které se nyní opět vrací do módy. Třetím bodem našeho zájmu je vzhled a také tady mají litinové radiátory co nabídnout. Trendem jsou radiátory nejrůznějších tvarů a barev. Výrobci jsou schopni vytvořit originální kousek jak pro novostavby, byty, tak například udělat repliku radiátorů z první republiky.

Jak obstojí v souboji s případnou vlhkostí?

Kvalitní litinové radiátory mají mnoho výhod oproti plechovým radiátorům, které si získaly oblibu především kvůli nižším pořizovacím nákladům. „Výrobek z litiny má mnohem větší odolnost vůči vlhku. Lidé se nemusí bát, že by radiátor začal rezivět, což bývá problémem právě u plechových radiátorů. Je téměř nemožné ho poškodit,“ přiblížil některé z výhod Kamil Tomčík, produktový manažer ze společnosti VIADRUS.

Upevnit, postavit, připojit

Litinové radiátory jsou vyrobeny tak, aby se daly upevnit na jakoukoliv stěnu. A jestli vám ani litinové retro nestačí, zvolit můžete třeba radiátory, které se dají postavit na zem na nožky.

Výhodou těchto radiátorů je také to, že se dají připojit na jakoukoliv připojovací ocelovou trubku, jsou vysoce variabilní. Jsou kompatibilní také s kondenzačními kotli. „Doporučujeme je také do budov, kde může nastat problém s tlakem. Jsou totiž schopné ustát vyšší tlak než plechové radiátory."

Zákazníci navíc mají jistotu, že do výměny radiátorů, pokud zvolí litinu, nebudou muset investovat více než jednou za život. Životnost těchto zařízení je totiž padesát až šedesát let.

Splní naše požadavky na hospodaření s teplem?

Často se diskutuje o tom, zda nejsou litinové radiátory ve srovnání s plechovými méně úsporné. Jak vyplývá z instruktážního videa, které naleznete na webových stránkách firmy VIADRUS, je čas ohřevu litinového radiátoru s ocelovým radiátorem takřka shodný, výhodou pak je mnohem delší doba chladnutí litinových radiátorů,“ vysvětlil Tomčík.

Všechny radiátory už dávno nejsou stejné

Při pohledu na vaši domácí klasiku si možná i vy řeknete - o jakém výběru tady může být řeč? Budete překvapeni. Litinové radiátory najdeme i na Pražském hradě nebo ve vile Tugendhat, kde jsou litinové radiátory dokonce vyrobené na míru. I když se vy doma jistě spokojíte se standardně vyráběnými typy, přesto budete mít z čeho vybírat. A to nejen z mnoha tvarů, zvolit si můžete také barvu radiátorů, či jejich velikost. Litinové radiátory se rozhodně ještě nevzdávají.
Autor: Redakce Okolobytu.cz