​Mytí oken v zimě má svá pravidla. Co je jinak?

​Mytí oken v zimě má svá pravidla. Co je jinak?

Mytí oken v zimě ztrácí ještě více na oblíbenosti. Jsou ale situace, kdy se mytí nevyhneme. Zima má ale i pro mytí oken určité odlišné podmínky, o kterých je dobré vědět. Jinak si veškerou svou snahou napácháte spíše více škody než užitku.

Čím budete okna mýt?

Prvním a velmi důležitým bodem je typ prostředku, který na mytí oken budeme používat. V zimě můžete použít ty klasické, které jsou běžně k dostání v drogerii. Na hodně špinavá okna z exteriéru můžete také aplikovat přípravky na leštění skel s obsahem alkoholu proti namrzání či v krajním případě i zimní roztok určený pro ostřikovače do aut. „Rozhodně však s přípravky příliš neexperimentujte, protože různá rozpouštědla, chemikálie a abrazivní přípravky mohou okna nenávratně poškodit. Na druhou stranu však platí další důležité pravidlo – nikdy nečistěte skla ani rámy na sucho. Prachové částice usazené na oknech mohou při suchém čištění povrch rámů i skel poškrábat,“ radí Roman Kubálek ze společnosti Vekra.

Kolik je venku stupňů?

Prostředky na mytí oken poskytují bezchybný výsledek až od cca 5°C, proto klesne-li teplota níž, rozhodně počkejte na lepší počasí.

Důležitá je i teplota vody

Při mytí za nízkých teplot rozhodně nepracujte s horkou vodou, ale vždy jen s vlažnou vodou zhruba do 30°C. Použití horké vody na prochlazených okenních tabulích by totiž mohlo v krajním případě vést až k jejich prasknutí. A navíc taková voda nesvědčí ani materiálům okenních rámů.

U dřevěných rámů pozor na vlhkost

Rámy všech typů oken jsou odolné proti působení povětrnosti a zima jim nevadí. Co se týče dřevěných rámů oken, po umytí by měly být co nejdříve otřeny do sucha. Dřevu vadí především vlhkost a její dlouhodobé účinky, a to nejenom z exteriéru, ale i z interiéru. To je také hlavní důvod, proč do vlhkých vnitřních prostor, například do zimních zahrad, k bazénům, vířivkám atd., nejsou dřevěná okna vhodná. V případě, že je i přesto máte, je nutné instalovat dostatečně výkonné odvětrávání nebo rekuperaci.

Plastovým rámům vadí chemikálie

Také rámy u plastových oken zimě odolávají a při jejich čištění je možné využít klasický saponát s vodou. Nicméně stejně jako u skel platí, že horká voda jim rozhodně neprospívá.

Kdo vlastní okna s bílým plastovým rámem, toho možná trápí skvrnky, které jsou viditelné zejména na jižní straně, kde nečistotu na povrchu fixuje silné sluneční záření. Tyto skvrnky můžete částečně eliminovat, ovšem ne laickým způsobem. Je zapotřebí profesionálního servisu, který pro tyto případy využívá speciální roztoky na čištění a přeleštění. Také se nedoporučuje již zmíněné experimentování s chemikáliemi. Plastové rámy oken jsou sice poměrně odolné, nicméně pokud se naleptají chemikáliemi nebo mechanicky poškrábou, prakticky se nedají opravit. Tyto úpravy už ale rozhodně nechte na jaro, až budou podmínky příznivější.

Autor: Alice Navrátilová