Na co myslet při koupi bytu

Na co myslet při koupi bytu

Foto: 123rf.com

Pořízení vlastní nemovitosti vyžaduje pevné nervy, spoustu času a také nemalé finanční investice. Je řada otázek, na které byste si měli odpovědět dřív, než začnete vyhledávat konkrétní byt. Tou první je asi lokalita – Praha, jiné velké město, malé město, vesnice, historické jádro, panelové sídliště atd. Výběr se odvíjí od osobní situace, zaměstnání, rodiny, zvyků.

Využít služeb realitky, nebo to zvládnete sami?

Říkáte si, proč platit realitce za to, co zvládnete sami? Můžete to vyzkoušet. Pro tento případ je dobré si připravit seznam, na co se chcete zeptat, jaké doklady chcete vidět atd. Do bytu se běžte určitě podívat několikrát v různou denní dobu. Nezapomeňte si projít sami v klidu doma katastr nemovitostí. Třeba zjistíte, že paní, která byt prodává a tvrdí, že je jediným vlastníkem, vám neříká pravdu. Někde má rozvedeného manžela – spoluvlastníka. Také si stanoví cenu vyšší, než je v tom místě obvyklé. Žádá okamžitě zálohu. A tak podobně. Zjistíte, že na tohle nemáte čas ani nervy, a přenecháte vyjednávání odborníkům.

O co se zajímat při prohlídkách bytů?

Nejdůležitější je první dojem z celého bytu. Kolik je v něm přirozeného světla, zda je v něm příjemná teplota, v jakém je stavu opotřebení. V další fázi se vyptejte na provoz, náklady na topení, energie a další služby. Nechte si ukázat dokumenty, jako je nabývací titul, výpis z katastru nemovitostí, průkaz energetické náročnosti, výpis SIPO. Důležitá informace se týká skutečnosti, zda není byt v exekuci nebo v zástavě. To lze zjistit také v katastru nemovitostí. Zajímat byste se měli o sousedy, s nimiž budete v domě žít.

Jak postupovat při samotném prodeji?

Po dohodě s prodávajícím začne kolotoč jednání s úřady, podepisování smluv, předání peněz. Nesmíte zapomenout na

  • rezervační smlouvu a složení zálohy – tím se prodávající zavazuje, že už nebude jednat s jiným zájemcem
  • smlouvu o smlouvě budoucí – uzavírá se v případě, že financování proběhne pomocí hypotéky nebo úvěru
  • kupní smlouvu – při předání zbytku peněz
  • návrh na vklad do katastru nemovitostí – podepisuje se současně s kupní smlouvou a předá se spolu s ní na katastrálním úřadu
  • zaplatit daně – to se týká především prodávajícího
  • převést služby a energie na nového vlastníka

Na stránkách ČSOB najdete všechny náležitosti jednotlivých typů smluv.

Pokud nic z toho nezanedbáte, můžete několik dalších let nebo celý zbytek života strávit v klidu ve svém vlastním domově.

Autor: Redakce Okolobytu.cz