Na co se doma zaměřit? Ušetřit můžete i tisíce

Na co se doma zaměřit? Ušetřit můžete i tisíce

Snažit se najít v napjatém rodinném rozpočtu ještě nějakou rezervu může být náročná disciplína. Přitom je docela dobře možné, že i vy budete schopni dát ročně stranou i několik tisíc. Podělíme se s vámi o osvědčené tipy.

Nemáte zbytečně vysoké poplatky?

Víte, kolik měsíčně platíte za vedení běžného účtu? A na kolik vás přijde účet za telefon či internet? Udělejte průzkum trhu a vyberte si toho nejlepšího poskytovatele, co se ceny a kvality týče. Máte-li početnou rodinu, můžete využít i různých rodinných slev apod.

Opravdu to doma potřebujete mít?

Průzkumy ukazují, že nejvíce lidé nakupují, když potřebují zabít čas a když prožívají napjaté a stresující období. Zakoupené zboží tu hraje roli odměny a kolikrát bezmyšlenkovitě utrácíme, aniž bychom měli představu o tom, jak dlouho ještě s financemi na účtu musíme vystačit. Vcelku efektivní je tzv. pravidlo 30 dnů. Vždy, když si chcete něčím udělat radost, danou věc nekupujte, ale počkejte měsíc a poté se sami sebe zeptejte, zda to či ono opravdu potřebujete.

Nejsilnější vůli si šetřete na výprodeje. Tady je většinou potřeba se rozhodnout poměrně rychle, a přesto správně. Opět platí - opravdu to doma potřebujeme mít?

Vařte si doma

Chodíte během pracovní pauzy každý den na oběd? A víte, že tak v průměru utratíte 2 000 Kč měsíčně? Zkuste si místo toho doma vařit. Jednak budete přesně vědět, co jíte a můžete si poskládat denní jídelníček zdravě a efektivně, a jednak můžete ušetřené peníze využít jinde.

Skladujete potraviny správně?

O nemalé peníze vás mohou připravit potraviny. První pravidlo začíná už při nákupu. Připravte si seznam, zbytečně nebrouzdejte obchodem a nechoďte nakupovat hladoví. Dodržujte pravidla pro ukládání potravin. Zejména u ovoce a zeleniny nekupujte za každou cenu nejlevnější kousky ve výprodeji nebo alespoň dobře zvažte, kolik jste schopni jich včas spotřebovat.

Zaveďte ekologickou domácnost

Myslet ekologicky je v dnešní době samozřejmostí a kde jinde je nejlepší začít než u sebe. Nainstalujte perlátor na vodovodní baterie, používejte LED žárovky, při nákupu nových spotřebičů se zajímejte o úspornou energetickou třídu. Optimalizujte vytápění. Hlavice na radiátorech nahraďte programovatelnými modely. Tepelná pohoda v bytě zůstane stejná, ale v době, kdy nejste doma, budete šetřit. Na začátku možná investujete více, než jste zvyklí, investice se ale brzy vrátí.

Podívejte se na zoubek všem půjčkám

Máte několik půjček či ne zcela výhodnou hypotéku? Porozhlédněte se po konkurenci a zkuste své závazky převést tam, kde vám nabídnou výhodnější podmínky. V praxi to funguje tak, že si na trhu vyberete banku, která nabízí nižší úrok, a dohodnete se s nimi na refinancování vašeho stávajícího hypotečního úvěru. Nová banka za vás poté zaplatí úvěr staré bance a vy poté pokračujete ve splácení noví bance za lepších podmínek.

Věnujte se pojistným smlouvám

Máte sjednané nějaké pojištění? Pravidelně si pročtěte všechny smlouvy, abyste měli přehled o tom, co sjednané pojištění vlastně kryje a za kolik. Třeba zjistíte, že léta platíte havarijní pojištění na cenu nového vozu, přitom jeho cena šla už dávno rapidně dolů. Pozornost věnujte i pojištění domácnosti, které je třeba aktualizovat dle nejrůznějších rekonstrukcí, výbavy apod.

Veďte si rodinný rozpočet

Ač se jedná o poměrně banální záležitost, detailní představu o svých příjmech a výdajích nemá ani třetina Čechů. Sestavte si tabulku, kde zapisujte opravdu všechny měsíční příjmy a výdaje. Možná přijdete na to, proč se vám nedaří dávat žádné peníze stranou, nebo najdete skulinu, kde odchází více peněz, než by mělo. Taktéž budete mít představu o tom, kolik vám do výplaty zbývá prostředků a dle toho s nimi můžete naložit a rozvrhnout si je.

Ušetřit můžete i při používání kreditní karty. U obchodníků lze díky ní získat nemalé slevy, bonusy a někde dostanete až 2 % z nákupu zpět. Aby vám však kreditní karta vydělávala, je třeba použité prostředky pravidelně a ve lhůtě vracet, jinak dokáže s rodinným rozpočtem pěkně zatočit.

Některé staré oblečení, knihy či nádobí můžete prodat

Zkuste si udělat ve všech věcech pořádek a vytřiďte to, co již nepoužíváte a používat nebudete. Tyto věci dále roztřiďte na dvě hromádky. Věci z hromádky první můžete dál rozprodat na internetových bazarech a věci z hromádky druhé můžete darovat na charitu a v některých případech si je tak i odečíst z daně.

Autor: Alice Navrátilová