Na podpis rezervační smlouvy nespěchejte

Na podpis rezervační smlouvy nespěchejte

Konečně se vám podařilo najít byt, který by splňoval vaše představy? Protože byt nekupujeme každý den je pochopitelné, že budeme chtít alespoň minimální čas na rozmyšlenou. Makléř ale začne „tlačit na pilu“. Následuje informace o tom, že je o byt obrovský zájem a pokud byt opravdu chcete, musíte podepsat rezervační smlouvu - pokud možno přímo na místě. Nenechte se nechat natlačit do rychlého rozhodnutí. Mohli byste se zaplést do kliček, ze kterých nebude úniku.

Pozor na kličky rezervační smlouvy! Všimli jste si jich?

Z rezervační smlouvy vám vyplyne řada povinností. Nenechte se zlákat ujišťováním makléře, že je to standardní smlouva, takovou tu podepisují všichni. Podpis rezervační smlouvy hned při prohlídce nemovitosti patří k jedněm z největších chyb, kterou kupující může udělat.

„Rezervační smlouvou si totiž nejen rezervujete byt, ale také se zavazujete, že takovou nemovitost posléze koupíte. Obvykle si to sice můžete s koupí později rozmyslet, nebude to ale zadarmo, protože rezervační smlouvy obsahují pro tyto případy nemalé sankce,“ upozorňuje advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., zakladatel projektu Dostupnyadvokat.cz.

Na místě podepsaná rezervační smlouva je rozšířený a z lidského hlediska pochopitelný omyl, protože v praxi často platí, že nemovitost koupí ten, kdo rezervační smlouvu podepíše nejdříve. Vy se ale neukvapujte a na místě nic nepodepisujte, protože:

    1. potřebujete čas na rozmyšlenou,
    2. rádi byste ještě přivedli do bytu svého znalce, aby zhodnotil stav bytu,
    3. předem často nevíte, zda na byt dostanete hypotéku,
    4. může stále nastat situace, že se z nějakého důvodu neshodnete s prodávajícím na podmínkách prodeje.

To je jenom několik z důvodů, proč byste neměli rezervační smlouvu podepisovat hned na místě. Rezervační smlouvu se před podpisem vyplatí pečlivě zkontrolovat a doplnit smluvní pojistky (takzvané rozvazovací podmínky), které budou sjednány ve váš prospěch v případě, že některá z výše popsaných eventualit nastane.

Vyvážená a dobře sepsaná rezervační smlouva totiž pamatuje na kupujícího a změnu jeho situace. Jedná se o jeden z nejdůležitějších právních dokumentů a je potřebné k podpisu rezervační smlouvy i takto přistupovat. Konzultace s právníkem se v tomto případě doslova vyplatí.

Autor: Redakce Okolobytu.cz