Navrhovaná dluhová amnestie – pocítí družstva a SVJ dluhy svých spolubydlících?

Článek Pelikánova dluhová amnestie šokovala bytová družstva, publikovaný v Právu dne 7. prosince 2015, již začíná vyvolávat diskusi. Důvodem je záměr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby u vícenásobných dlužníků, jimž není už co zabavit, podával návrh na jejich osobní bankrot automaticky exekutor a zároveň aby byla zrušena povinnost vrátit věřitelům během pěti let minimálně 30 % jejich pohledávek. O aktuální komentář návrhu, vysvětlení souvislostí a možné dopadu, jsme požádali Mgr. Martina Kroha, předsedu správní rady Družstevního marketingového sdružení Česká republika.

„Reakce na návrh dluhové amnestie pana ministra Pelikána je celkem pochopitelná. Nejde jen o šok bytových družstev, ta se v tomto směru vyjadřují i jako správci významné části vlastnického bydlení (SVJ).

V reálu jde o to, že pokud v současné době mohla bytová družstva a společenství vlastníků doufat v alespoň 30 % své pohledávky, spadl-li člen družstva – nájemce či vlastník bytu do insolvence, a na zbytek zapomenout, pak návrh ministra Pelikána bere bytovým družstvům i společenstvím vlastníků jakoukoliv šanci. I pro mne je neuvěřitelné, že jsou členové družstev i společenství vlastníků nuceni nést náklady za neplatícího člena družstva či společenství, tj. dluhy, které nijak sami nezavinili a ani jim nemohli předejít. Platí totiž, že si v obou případech nemohou svého souseda vybrat ani jeho výběr jinak ovlivnit. Bohužel ani dopředu neví, kdo další skončí v dluhové pasti.

Podle mého názoru jsou podobné návrhy schopny zasadit definitivní ránu stále se zhoršující platební morálce členů bytových družstev a společenství vlastníků. Pak už bude jen otázkou času, kdy dojde k ekonomickému zhroucení prvních bytových korporací, říká Mgr. Martin Kroh, předseda správní rady Družstevního marketingového sdružení Česká republika. DMS ČR je sdružením velkých bytových družstev, zajišťujících komplexní správu bytových domů pro své členy a klienty.

Autor: Redakce Okolobytu.cz