Nechali jste si otevřené okno? Možná právě to vaše si už zloděj vytipoval

Nechali jste si otevřené okno? Možná právě to vaše si už zloděj vytipoval

Foto: 123rf.com

Teploty šplhají vzhůru. Bydlíte v těchto měsících jinak, než po zbytek roku? Nehledejte za touto otázkou žádné složitosti – odpověď by měla směřovat k oknům a větrání. Kdo by také chtěl mít při venkovních teplotách zavřená okna? Na tyto chvíle ale čekají zloději. A právě okna jsou místa, která k nedovolenému vstupu do našich domovů s oblibou využívají. Že se vás to netýká, protože okna v nepřítomnosti nikdy otevřená nenecháte? Také vás umí zloděj překvapit!

Okno – slabá stránka našeho zabezpečení

Kudy zloděj vnikne do našeho domova nejčastěji? První místa patří dveřím a oknům. Poodle údajů Městské policie Praha do přízemních bytů se zloději vloupávají nejčastěji okny. Ve vyšších patrech bytových domů se pachatelé v drtivé většině do bytu dostávají přes vstupní dveře. Zatímco na zabezpečení dveří si dáváme stále více záležet, okna neřešíme.

Přesně tak to vidí i zloději a obecně nejčastější chybou, kterou podle nich lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Toho využívají právě zloději, kteří obecně považují okna za nejsnazší cestu do domácností. Nejčastějším způsobem vloupání je vypáčení křídla okna. Až 68 % vloupání se děje přes vypáčené křídlo okna, 13 % přes vyklopené okno a v 11 % případů zloději okna rozbíjejí.

Zlodějům vstup dovolen

Kvalitní okna s odpovídajícím zabezpečením nám ale nebudou nic platná, pokud nebudeme dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Stačí se v létě projít kolem domů a není pochyb – zloděj by si mohl ještě vybírat. Chyb děláme hned několik.

Typické je, že často ponecháváme pootevřená okna na ventilaci. Po zcela otevřeném okně, je to druhá nejsnazší pozvánka pro zloděje. V tomto případě také nepočítejte s očekávaným plněním od pojišťovny. Podmínky smlouvy hovoří jasně – okna musí být zevnitř řádně uzavřena, což ventilace nesplňuje.

Odskočili jste si jenom pro rohlíky?

K vloupání oknem do bytu poměrně často dochází i ve chvíli, kdy jsme jenom šli na rychlý nkup a podobně. To, že jsme nechali otevřené okno, jsme na tu chvíli ani neřešili. V těchto případech bývá problémem i fakt, že návštěvu zloděje třeba ani hned nezaregistrujeme. Teprve až budeme hledat mobilní telefon, fotoaparát a podobně, budou místa prázdná. Čím delší prodleva, mezi návštěvou zloděje a naším zjištěním a oznámením uplyne, tím bude zajištění případných stop a dopadení pachatele obtížnější.

Vyšší patro neznamená vyšší bezpečnost

Je jasné, že nejjednodušší přístup nabídnou zloději okna v nejnižších podlažích. Jste si vy ve třetím patře jisti a okno necháte s klidem dokořán? Nepodceňujte okna a balkony bez ohledu na to, ve kterém patře se váš byt nachází. I společný balkón, který sdílíte s nezabezpečeným sousedem, je rizikový.

Autor: Dominika Bučková