Nemůžete se při vyúčtování spotřeby vody dopočítat?

Nemusí se jednat jen o běžné ztráty. V případě zastaralých vodoměrů je možné, že se i vaše družstvo nebo SVJ stalo obětí pokusů o nelegální zásahy do vodoměrů s cílem ovlivnit měření spotřeby vody. Jaké máme možnosti se těmto pokusům bránit?

Investujte do kvalitnějších vodoměrů

Voda je stále dražší komoditou, její cena vzrostla za posledních 25 let více než stokrát. Mnoho vodoměrů bylo instalováno v době, kdy se po nich velká přesnost ani nevyžadovala, a současným požadavkům na kvalitu měření proto již nevyhovují. Tyto vodoměry jsou také nejsnáze ovlivnitelné ať už silným magnetem, nebo fyzickým zásahem zvenčí. Řešením je instalace nových měřicích zařízení. „Moderní vodoměry měří spotřebu přesněji i při velmi nízkém průtoku vody a jejich měření není možné tak snadno zvenčí ovlivnit,“ uvádí Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje zejména na problematiku měřidel pro měření spotřeby tepla, vody a dálkové odečty spotřeby. „Co je také pro mnoho majitelů domů důležité, cena přesnějšího vodoměru se od běžného měřicího zařízení příliš neliší,“ dodal Karel Hajman.

Zabránit podvodům mohou i dálkové odečty vodoměrů

Současným trendem jsou dálkové odečty spotřeby vody. V takovém případě není při sběru naměřených hodnot nutná osobní návštěva jednotlivých bytů, protože sběr dat probíhá na dálku pochůzkovým způsobem nebo z automobilu projíždějícího okolo domu. Dálkové odečty naměřených hodnot nejen zpřesňují a zlevňují rozúčtování, ale mohou zabraňovat i podvodům. Chytré vodoměry s radiovým komunikačním modulem totiž mohou provozovatele samy aktivně upozornit na pokus o nelegální zásah. Ne všechny vodoměry ale tuto funkci nabízí.

Autor: Redakce Okolobytu.cz