Nezapomněli jste odvzdušnit radiátory?

Nezapomněli jste odvzdušnit radiátory?

Foto: 123rf.com

Topná sezóna pomalu začíná a váš radiátor netopí tak, jak byste si představovali? Na vinně s největší pravděpodobností bude zavzdušněné topení. Nižší tepelný komfort je však jen začátkem. Navíc ještě utrácíte za vytápění více peněz. Jak ale poznáme, zda je radiátor skutečně zavzdušněný? A jak bychom měli správně postupovat?

Je radiátor skutečně zavzdušněný?

Zavzdušněný radiátor poznáte podle toho, že netopí po celé své délce ani, když ho pustíte naplno. Dalším hlavním znakem jsou i neobvyklé zvuky jako šplouchání a žbluňkání uvnitř topení. Za zavzdušnění můžou vzduchové bubliny, které se do topení dostaly rychlým napuštěním vody. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů a někdy dokonce i ve špatně vyprojektované soustavě. V tomto případě je nutné kontaktovat odborníky.

Základem musí být spolupráce

V bytových domech je nejdůležitější domluva a spolupráce mezi obyvateli bytových jednotek na jedné stoupačce. V prvním kroku je nutné, aby všichni otevřeli termoventily na nejvyšší možnou hodnotu (nejčastěji na hodnotu 5). Tak se dosáhne toho, že vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru k radiátorům s ručními výpustními ventily.

Kdy odvzdušňovat je otázkou

Následně přichází na řadu ruční odvzdušnění radiátorů. Doporučuje se odvzdušňovat večer, kdy se vypnou čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla okolo 22. hodiny. Toto pravidlo je však velmi sporné. Bohužel ani odborníci se neshodují na tom, zda je vhodnější provádět odvzdušnění topení při vypnutém nebo zapnutém čerpadle, možné je tedy použít obě varianty a odvzdušňovat i v průběhu dne. Topení by však mělo být ještě zahřáté. Po vytlačení vzduchu z radiátoru začne prskat voda. Připravte si proto nádobu, do které ji zachytíte.

Napoprvé to vyjít nemusí

Zda-li se i po odvzdušnění nalézají na radiátoru studená místa, celý proces zopakujte. Někdy se požadovaného výsledku dosáhne až po několika dnech opakování.

Autor: Veronika Pavlisová