​Nová barva roku 2018 je nachově platinová. Víte, jak a kde ji v interiéru použít?

​Nová barva roku 2018 je nachově platinová. Víte, jak a kde ji v interiéru použít?

Foto: Dulux

Také interiérové barvy mají své trendy. S nástupem nového roku je tradičně vyhlašována i nová barva, kterou nezávislí odborníci na design, architekturu a barvy volí jako barvu roku. Uměli byste popsat nachově platinovou? Seznamte se! Právě ona se stala barvou roku 2018.

Nachově platinová je spojována s pohodou domova

Ústřední barva palety odstínů pro rok 2018 odkazuje na vlastnosti přírodního dřeva, které působí uklidňujícím dojmem. Náš domov se díky tomu stane místem, kde můžeme vypnout a relaxovat.

Barevnost doplňují i další tipy pro moderní domov: Propojme šedorůžové tóny barvy roku 2018 s hladkým mramorem a mědí a vnesme do svého domova kousek přírody. Opotřebovaný nábytek se nebojme zkombinovat s novějšími kusy, doplňky slaďme do geometrických tvarů.

Vládkyni barev roku 2018 doplňuje dalších 36 trendy odstínů rozdělených do čtyř barevných palet: Domov, Uklidňující domov, Vřelý domov a Hravý domov. Skupiny barev nebyly pojmenovány náhodně. I pouhý název vám může pomoci při správné kombinaci odstínů, se kterými se doma budeme cítit příjemně.

S jakými barvami je ideální nachově platinovou kombinovat?

Kombinace nachově platinové s tmavě purpurovou a světlejšími barvami růžové se vám možná na první pohled mohou zdát jako divoká kombinace, ale nebojte se, výsledek vás příjemně překvapí. Využít přitom můžete i další doplňkové odstíny. Zvolíte-li teplé zemité barvy z palety Uklidňující domov, vnesete do interiéru pocit pohodlí, zatímco světle hnědá s růžovou pomáhají uklidnit mysl a uspokojit smysly.

Barevná paleta Domov v kombinaci s barvou roku odráží všestrannost s plynulým přechodem odstínu kakaa do odvážnějších odstínů inkoustově modré a fialové. Její univerzálnost nám dává svobodu pohrávat si s jemnějšími odstíny a hlubšími odvážnějšími tóny.

Domov jako jedinečný prostor – i to dokážou barvy

Domov znamená místo, kde se cítíme vítáni, vládne zde komfort a pohodlí. Kombinuje přírodní materiály s pestrými a sytými barvami, které nás nabijí potřebnou energií. Tkaniny jsou bavlněné či lněné. Jedná se o zdánlivě nahodilý styl, kde má ale vše svůj jasný účel. Studené odstíny modré z barevné palety Vřelý domov definují jasný přístup k životu, zatímco neutrální tóny v kombinaci s mořskou zelení podporují potřebu spojení. Syntézou těchto barev pak vzniká jedinečné místo, které nám dovoluje se rozvíjet.

Domov plný energie

I malý prostor může být plný života a energie. K tomu nám pomůže barevná paleta Hravý domov, ve které se objevují barvy podporující tvoření i snění. Zelená s tóny žluté a zlaté pomáhají zažehnout synapse a povzbudit kreativního ducha. Použitím barev si i v těch nejmenších prostorech můžeme vytvořit různé zóny a díky ručně kresleným tvarům vzbudit obdiv návštěvníků.

Autor: Alice Navrátilová