Nové zárubně můžete mít hned a bez bourání. Nepotřebujete statika, ani jiná povolení

Nové zárubně můžete mít hned a bez bourání. Nepotřebujete statika, ani jiná povolení

Při rekonstrukci bytu je prakticky nemyslitelné, že byste v novém interiéru ponechali původní dveře. Jak ale vyřešit zárubně? Ponecháte u nových dveří raději původní kovové, protože se obáváte vysekávání, nepořádku a hluku? V některých domech je navíc tato akce podmíněna souhlasem výboru družstva nebo SVJ a jsou známy případy, kdy souhlas nevydali. Stávající zárubně lze ale velmi snadno, rychle a bez bourání osadit obložkovou zárubní. Rozdíl nepoznáte!

Obložkové zárubně řeší hned několik problémů najednou

S obkladem ocelové zárubně se můžete setkat pod zkratkou OOZ. Instaluje se do průchozího otvoru dveří metodou obložení původní ocelové zárubně. Je tak vhodnou volbou v případě, že plánujete rychlou renovaci interiéru, při které byste se rádi vyhnuli náročnějším stavebním úpravám. Obklad ocelové zárubně je snadný a rychlý způsob, jak proměnit interiér, přičemž není třeba řešit posouzení stavebních úprav statikem a mít povolení od majitele domu. Přitom pokud byste chtěli vysekat původní ocelové zárubně a instalovat obložkové zárubně přímo do stavebních otvorů jsou tyto procedury nezbytné.

Je škoda, pokud při modernizaci interiéru současně nevyřešíte dveře a zárubně. Původní stav. Foto: Solodoor

Interiér je totožný jako na horním snímku. Jedinou změnou jsou nové dveře a zárubně. Ocelové zárubně zůstaly původní, nic nebylo potřeba bourat. Jsou skryty pod novými obložkovými zárubněmi. Výsledek je perfektní. Foto: Solodoor

Které a kam?

Obklady ocelové zárubně jsou dostupné v několika variantách. V panelových domech s užšími ocelovými zárubněmi, kde není možné použít standardní obklad ocelové zárubně, se uplatní speciální model (Obklad ocelové zárubně speciál OOZS), který byl zkonstruován speciálně za účelem obložení užších ocelových zárubní. Nejedná se o klasickou obložku. Obsahuje speciální pružný plastový profil, který umožňuje velmi přesný obklad stávající kovové zárubně a současně umožňují vyrovnání nerovností zdí.

Tam, kde není možné kompletně obložit původní ocelové zárubně, je možné využít částečný obklad. U této varianty je sice pantová a zámková strana ocelové zárubně viditelná, na druhé straně zárubně je však instalována záklopová část obkladu včetně ostění s těsněním.

Proto je důležité řešit obklad kovové zárubně vždy tam, kde jsou schopni vám nabídnout více typů. Zásadní informací, kterou od vás budou potřebovat vědět, jsou pouze rozměry a typ stávajících zárubní. Není to tak složité. V panelových bytech jsou osazeny úzké ocelové zárubně s ostřejšími hranami, v některých domech ve starší zástavbě se můžete setkat s masivnějšími zárubněmi s oblou hranou. Rozdíl je na první pohled zcela patrný.

Vzhled si bez problémů vyberete takový, ale ladil s dveřmi i interiérem

Možná i vás právě napadlo, jestli je možné řešit obklad zárubní i v případě, že již nové dveře máte. nemusíte se obávat. Obklad zárubně můžete řešit i samostatně, dveře budou určitě pasovat. Nová obložka je mírně předsunuta, proto dveře půjdou zavírat stejně dobře, jako předtím.

U každého typu obkladu ocelové zárubně je pak samozřejmostí možnost výběru z široké nabídky povrchových materiálů a dekorů. „Při výběru povrchových materiálů nejste nijak omezeni a můžete volit mezi folií, laky nebo lamináty včetně odolného CPL nebo povrchu SOLO 3D, který věrně imituje dřevo i s jeho trojrozměrnou strukturou. Díky široké nabídce nejrůznějších dekorů se navíc vůbec nemusíte bát, že by obklad zárubně nekorespondoval s povrchem dveří,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti Solodoor.


Autor: Redakce Okolobytu.cz