Novela zákona o ČNB se nestihne do voleb projednat. Proč a jaké změny novela přinese?

Novela zákona o ČNB se nestihne do voleb projednat. Proč a jaké změny novela přinese?

Za posledních několik měsíců Česká národní banka chrlí jedno omezení za druhým. Důvodem je ochránit zadlužené spotřebitele. Problém ale nastává v zákonné vymahatelnosti. Všechna opatření centrální banky jsou jen doporučením, kterým se banky nemusí řídit. A ač chce ČNB omezit hypotéky zákonem, do voleb se jí to nejspíš nepovede.

Zákon o ČNB má centrální bance pomoci utlumit hypoteční boom. Doporučení centrální banky nejsou totiž legislativního charakteru, pokud se omezením některá z komerčních bank nechce řídit, nemusí.

Balíček doporučení ČNB se stále rozrůstá

Velmi nízké úrokové sazby pomohly k vlastnímu bydlení i těm, kteří by za jiných podmínek o koupi nemovitosti ani neuvažovali. Hypotéky se staly dostupné také pro zájemce s nižšími příjmy, avšak stačí, aby v budoucnu došlo u dlužníka ke zhoršení podmínek pro splácení, a sen o vlastním bydlení se může velmi rychle rozplynout. Právě proto Česká národní banka začala poskytování hypoték omezovat. Chce předejít finančním problémům nejednoho spotřebitele.

V rámci balíčku opatření centrální banka doporučila neposkytovat 100% hypotéky, důkladně prověřovat úvěruschopnost žadatele a nyní si vzala na paškál i současnou zadluženost zájemce o úvěr. Ta nesmí překročit osminásobek ročního příjmu žadatele.

Do voleb se návrh zákona projednat nestihne

I přestože se ČNB snaží situaci na úvěrovém trhu řešit, problém zůstává v zákonné nevymahatelnosti. Pokud finanční domy nebudou chtít centrální banku poslouchat a balíček opatření nezavedou do svých obchodních podmínek, nemohou být jakkoliv za neuposlechnutí sankciovány.

Právě proto se centrální banka snaží o protlačení novely zákona o ČNB. Schválení novely vládou proběhlo sice už v lednu, ale dále se zákonodárci k návrhu nedostali. Zákon tak neprošel ještě ani druhým čtením a pozměňovacími návrhy.

Předposlední schůze před volbami je plánována na 27. června, bohužel projednání novely zákona naplánováno není. Poslanci se rozhodli pro projednání méně konfliktních zákonů, u kterých je jisté, že se stihnou schválit do konce volebního období.

Zadlužování domácností bude pokračovat i po volbách

Návrh ČNB má umožnit lépe regulovat nejen klasické hypotéky, novela si posvítí i na jiné typy hypotečních úvěrů, mezi něž patří například americká hypotéka. Smyslem novely je zabránit přehřívání trhu a vzniku určité nerovnováhy.

I přestože bankéři centrální banky shodně odpovídají, že neprojednáním návrhu zákona nedojde k fatálním následkům na hypotečním a realitním trhu, dodávají ale, že zbytečné odkládání může přispět k dalšímu zadlužování domácností.

Před sjednáním úvěru je proto stále nezbytné pamatovat na splácení i v případě zhoršených podmínek. Nejen s výhodnosti úvěru tak může pomoci hypoteční kalkulačka.

Autor: Redakce Okolobytu.cz