O čem přemýšlet při rekonstrukci koupelny?

O čem přemýšlet při rekonstrukci koupelny?

Foto: JIKA

Dobře naplánovat a rozmyslet si rekonstrukci koupelny je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Na funkčnost a vybavení koupelny máme vysoké požadavky a i zdánlivě malá pochybení mohou celkový výsledek ovlivnit.

Nová koupelna by nám v první řadě měla přinést zvýšení technického standardu. Co tím rozumíme? Zvolme úsporné a především spolehlivě funkčními baterie, zamysleme se na správným řešením osvětlení, odvětrání, úpravy povrchů. Důležité je nezapomenout na kvalitní připojení pračky, sušák ručníků, případně temperovanou podlahu. Pamatujme na prostor pro ukládání hygienických a kosmetických potřeb.

Pozor na provizorní řešení

Zkušenosti hovoří jednoznačně – nehledejte provizorní řešení ani se nesnažte ušetřit několik tisíc korun. Nevyplatí se to. Novou koupelnu pořizujeme řádově na desítky let. Zejména se nevyplatí šetřit na vybavení, které zůstává po rekonstrukci našim očím skryto. Mám na mysli veškeré rozvody a stavebně technickou přípravu podkladů před konečnými úpravami Tyto chyby se většinou objevují postupně, a to i s větším časovým odstupem. Řešením bývá oprava, která stojí další peníze. Důležitou roli hraje také solidnost firmy – pokud jste práci zadávali jednotlivým profesím, bez zastřešení jednou firmou, s kterou jste uzavřeli smlouvu, může být i obtížné reklamaci uplatnit.

Čeho se vyvarovat?

Při změně dispozic bytu se vyvarujme zásadních chyb: Například vstup do místnosti WC nesmí být v žádném případě z kuchyně nebo z obytné místnosti. Není tedy možné propojit obývací pokoj s předsíní zrušením dveří a přitom ponechat WC přístupné právě z předsíně. V některých případech je možné propojení koupelny s WC. Společný prostor bude působit větším dojmem a ubudou jedny dveře, kterých je i tak v malých předsíních více než dost. Tento krok ale může způsobit výrazné potíže při našich zvycích, a proto bychom jej měli opravdu pečlivě zvážit.

Spěchat se nevyplácí

Při rekonstrukci se v první řadě musíte smířit s určitým nepohodlím, které vás při jejím průběhu bude provázet. Domov se na několik dnů promění ve staveniště, kde bude v některých momentech problém i se základními lidskými potřebami. Ideální je, pokud budete moci na tyto dny byt opustit, ale v naprosté většině případů probíhá přestavba bytového jádra za provozu. Pokud budete v bytě zůstávat, počítejte s tím, že i WC bude po nezbytnou dobu mimo provoz. Drobný prach, který každé stavební zásahy tohoto typu v hojné míře provází, si budete přes veškerou snahu roznášet i do místností, které by při vaší nepřítomnosti zůstaly alespoň zčásti ušetřeny.

Jak dlouho bude přestavba trvat? Není dobré přistoupit na zázračné dva dny, reálná doba kompletní přestavby bytového jádra se pohybuje v rozmezí 2–3 týdnů. Tomuto termínu také odpovídají časové podmínky jednotlivých stavebních procesů, které není možné bez následků na kvalitě krátit.

Kolik za rekonstrukci zaplatíme?

Rekonstrukci koupelny pořídíme zhruba od 100 000 Kč výše. Při plánování financí ale vždy počítejme s určitou rezervou. Za dostatečnou bývá považována částka do 10 % celkového rozpočtu. Využít můžeme i některý z úvěrů, které jsou v současnosti nabízeny za výhodných podmínek. Například Modrá pyramida aktuálně nabízí Rychloúvěr s akční garantovanou sazbou 4,99 % p.a. bez zajištění až do 700 000 Kč.

„Začátek podzimu je ideální doba pro rekonstrukci nebo modernizaci bydlení. S Rychloúvěrem se mohou naši klienti pustit do rekonstrukce, do pořízení nové koupelny i kuchyně nebo třeba do zateplení fasády. A když už se začne s rekonstrukcí bydlení, proč si rovnou nedopřát i nové spotřebiče a nábytek? Peníze získáte velice rychle, bez zajištění až do výše 700 000 Kč a díky mimořádně nízké garantované sazbě 4,99 % p.a. můžete mít například 100 tisíc korun jen za 816 korun měsíčně,“ uvádí Martin Sikora z marketingu Modré pyramidy.

Jak by financování probíhalo? Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč. Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 4,99 %. Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 816 Kč, 181. splátka je 674 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny. Celková částka splatná spotřebitelem je 147 110 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření. RPSN tohoto příkladu je 5,61 %. Nabídka platí pro žádosti o Rychloúvěr podepsané v době od 14. 8. – 29. 9. 2017 a zároveň doručené na centrálu Modré pyramidy nejpozději do 6. 10. 2017.

Autor: Alice Navrátilová