Obtěžuje vás kouření souseda v domě?

Obtěžuje vás kouření souseda v domě?

Ve svém bytě si nepřejete být ničím rušeni. Na druhou stranu si ale chcete dělat, co se nám líbí. Všechno může být v pořádku, dokud se neobjeví problém - obtěžující kouř z cigarety. Se sousedem - kuřákem nedobrovolně sdílíte jeho vášeň v koupelně, na balkoně, v kuchyni. Zdá se vám, že situace nemá řešení. Nebo snad ano? Právníkům nejsou tyto sousedské spory neznámé. Pojďme se společně podívat, jak snadné je najít řešení.

Kouření – nejčastější body sváru mezi sousedy

Jak závažný problém je kouření, obtěžující ostatní bydlící v domě? Pokud byste jej jmenovali hned na prvním místě, patříte mezi většinu. „Za největší překážku v dobrém sousedském soužití lidé kouření uváděli hned na prvním místě (34,2 %). Teprve na druhém místě byla hlučnost (33,3 %)," říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny. Tyto údaje vyplynuly z reprezentativního průzkumu mezi širokou veřejností (vzorek 807 lidí, kteří bydlí v bytových domech – buď družstevní, nebo osobní vlastnictví bytů). Průzkum sice proběhl již v roce 2014 - problém je ale natolik dlouhodobý, že z pořadí problémů, které nám v soužití se sousedy vadí, můžeme vycházet i dnes.

O svá práva se hlásíme častěji

Podle zkušeností JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., zakladatel projektu DostupnyAdvokat.cz, počet stížností na vlastníky bytů či nájemce, kteří zamořují své sousedství kouřem z cigaret či v létě z grilů, v poslední době narůstá. Ale pozor. "Na druhé straně přibývá i neoprávněných udání, které obtěžují řádné uživatele svého majetku," upozorňuje na opačný problém advokát.

Kouření, grilování - roli sehraje přiměřenost místním poměrům

Zákon stanoví, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. To se vztahuje jak na byty v osobním vlastnictví, tak na družstevní byty, či byty pronajaté na základě nájemní smlouvy.

Co to však v praxi znamená? Nemohu si snad na balkóně zapálit cigaretu nebo v krásný pozdně letní den ugrilovat na terase několik porcí krkovice?

Například u grilování je důležitá přiměřenost místním poměrům. V letních měsících je běžné, že občas někdo griluje a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den a odváděl pach spáleného masa svým sousedům do oken, žaloba by měla být úspěšná. Krajské hygienické stanice však od případů kouření nebo grilování na balkónech dávají ruce pryč.

Nejprve zkuste se sousedem promluvit, pak teprve hledejte oporu v zákonech

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D. podotýká, že odborníci vždy preferují dohodu mezi sousedy. Teprve až by byla neúspěšná, může přijít na řadu žaloba na zdržení se rušivého jednání. "Žalobce by zde ale musel prokázat, že mu např. soused kuřák podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by patrně nedokázal, pokud si soused občas na balkóně vykouří cigaretu. Pokud by však soused kouřil takovým způsobem, že by pach kouře byl často přítomný i v bytě postiženého souseda, mohl by určitě uspět," popisuje konkrétní situace právník.

Ve výhodnější situaci je nájemník

Máte-li k bytu nájemní smlouvu, jste vůči obtěžujícímu kuřákovi v lepší pozici. "Nájemník může použít ustanovení své nájemní smlouvy i zákona. Může naléhat na svého pronajímatele, aby mu umožnil řádný výkon nájemních práv. Jinak by mohl z bytu odejít či požádat o slevu z nájemného."

Pokud by soused i po verdiktu soudu dále imise vypouštěl, může obdržet postupně několik pokut v řádu desítek tisíc korun.

Na kouření a společné prostory pamatuje i domovní řád

Žalobu se lze samozřejmě domáhat i toho, aby nikdo nad míru nekouřil ve společných prostorách bytového domu. Zákaz kouření zde navíc může upravovat domovní řád, který je nově povinnou součástí stanov společenství vlastníků jednotek. Porušování domovního řádu může za určitých okolností vést i k výpovědi nájemní smlouvy.

Autor: Redakce Okolobytu.cz