Panelová sídliště se zateplují, ale stále málo

Panelová sídliště se zateplují, ale stále málo

Zateplení panelového domu je nejdůležitějším krokem při snižování jeho energetické náročnosti. Proto se většina vlastníků, družstev nebo jiných spolků pouští do celkových rekonstrukcí panelových domů. Jaké výhody ještě zateplení domu přinese, se dočtete v následujícím článku.

Barevná moderní panelová sídliště

Panelová sídliště se nám mění doslova před očima. Získávají moderní barevné fasády, které okamžitě ze šedého nevzhledného a zastaralého panelového domu dělají moderní stavby. Navíc dochází k výměně oken, střech a hlavně zateplení, což vše snižuje jeho energetickou náročnost a snižují se tak náklady za energie.

Paneláky v číslech

Na území České republiky je kolem 200 000 panelových domů, dohromady to činí přes milion bytů, které vznikly panelovou technologií. Všechny tyto byty tvoří ⅓ celkového bytového fondu ČR. Celkem alarmující je fakt, že pouhá polovina panelových domů je zrekonstruovaná a podrobená úpravám, které reagují na moderní styl a kvalitu bydlení.

Když už jsme u těch čísel, za zmínku jistě stojí také fakt, že v České republice se mimo panelových domů zateplují také domy rodinné. Na našem území je zatepleno celkem 200 000 rodinných domů, bohužel z toho je polovina zateplena špatně.

Pět důvodů, proč zateplit panelový dům

  1. Úspora energii je to nejpodstatnější. Ceny za teplo s každým rokem rostou, a proto se zateplování budov tak rozmáhá. Kvalitním zateplením domu se mohou snížit náklady za vytápění až o 60 %. Dům se stává nízkoenergetickým a obyvatelé tak výrazně ušetří.
  2. Moderní bydlení. Šedé nevzhledné a rozpadající se paneláky nelákají k bydlení, za to panelové domy s moderní a barevnou fasádou jsou více reprezentativní. Díky tomu se zvýší hodnota celého domu i jednotlivých bytu včetně pronájmů.
  3. Žádné plísně ani vlhkost. Díky zateplení panelového domu se zabrání zatékání a tím také vznikne zdraví škodlivých plísní a vlhkosti, která má negativní vliv nejen na náš organismus, ale také vybavení a nábytek.
  4. V zimě teplo, v létě příjemně. Díky kvalitnímu a správně provedenému zateplení v zimě z domu neuniká teplo a v létě se naopak celý dům neohřívá. Obejdete se tak bez klimatizace i chlazení.
  5. Rychlá návratnost investice.Pokud se topí zemním plynem bude návratnost investice do zateplování panelových domů kolem 10 let, v případě že máte topení elektrické návratnost se ještě více zkrátí.

Vybírejte firmu pečlivě a s rozvahou

zateplování panelového domu se zdá mít samé výhody. Ovšem tyto výhody se dostaví pouze v případě, že bude zateplení odvedené kvalitně, precizně a ze správných materiálů. Klíčové je tak si vybrat správnou realizační firmu.

Odborná firma by se měla vybírat na základě referencí, nabízených služeb, také délkou své působnosti a personálem se patřičným vzděláním, školením a znalostmi. Vždy je dobré si prohlédnou nějakou realizovanou zakázku firmu, o které uvažujete.

Rada na závěr

Pokud dto se zateplením a snížením energetické náročnosti panelového domu myslíte vážně, nevyplácí se šetřit ani na materiálu, ani na pracovní síle. To co investujete do dalších částí revitalizace, se vám pak v budoucnu mnohonásobě vrátí.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě MIRAS – rekonstrukce Plzeň.

Autor: Redakce Okolobytu.cz