​Pes a podlaha v bytě. Která obstojí?

​Pes a podlaha v bytě. Která obstojí?

Foto: KPP

S domácími mazlíky je to v mnohém stejné jako s malými dětmi. Naše představy o dokonale uklizeném bytě, kde nenajdete jediný šrám, vezmou během krátké doby za své. Plnou zatěžkávací zkouškou projde také podlaha.

Kdo je vaším společníkem? Čím větší, mohutnější a živější rasu pejska doma máte, tím vyšší riziko poškození povrchové krytiny můžete očekávat. Proto je třeba dbát na základní pravidlo, že čím kvalitnější a odolnější povrch krytiny zvolíme, tím lépe. Důležité také je, aby se snadno udržovala.

Ach, ty chlupy!

Pokrývají-li naše podlahy koberce, žijeme v blahé nevědomosti. Na první pohled totiž nemáme pocit, že by chlupy našeho mazlíka představovaly nějaký problém. Pravidelně vysáváme, a pokud jsme vlastníky kvalitního vysavače, nedopouštíme se žádného prohřešku proti hygieně a úrovni našeho bydlení. Záleží samozřejmě také na typu koberce, výkonu vysavače a charakteru chlupů (jemné, tvrdé, dlouhé, krátké).

Teprve v momentě, kdy koberce vyměníme za hladkou podlahu, uvidíme, kolik nečistot denně vytřeme nebo zameteme. Na hladké podlaze jsou psí i kočičí chlupy okamžitě vidět, po úklidu ale máme jistotu, že podlaha zůstane alespoň malou chvíli opravdu čistá. Chlupy a nečistoty lze snadno odstranit nejlépe vysáváním, prachovým mopem nebo setřením mokrým hadrem.

Kromě srsti na podlaze myslete také na otisky mokrých a zablácený tlapek, kterým se lze v průběhu celého roku jen těžko vyhnout. Volit bychom proto měli podlahy, které je možné snadno a bez problému udržovat i vytíráním a lehké zašpinění nebude hned patrné.

Máte malé štěně? Zůstaňte ve střehu! Především u zvířecích miminek dbáme na co nejrychlejší odhalení a odstranění loužiček či exkrementů, které by zejména méně kvalitní povrch mohly narušit a způsobit tak neodstranitelnou skvrnu. Důležité je také místo, kde je umístěna miska s vodou. Někteří pejskové jsou králi mezi bryndaly a množství vody zatěžující podlahu v okolí misky může být překvapivě velké.

Mohu mít i dřevěnou?

Dřevěné podlahy jsou stále oblíbené. Pro byt, kde se pohybuje pes, uděláte dobře, zaměříte-li se na tvrdší dřeviny, mezi které patří dub, buk či dřeviny exotické. Dobré je též vybírat z kolekcí a dekorů se strukturovaným povrchem, na kterém se drobné škrábance ztratí.

Dřevěné podlahy je třeba udržovat v suchu, proto při jejich pravidelném čištění upřednostňujeme vysávání nebo zametání, nečistoty vytíráme vždy pečlivě vyždímaným hadrem nebo mopem a do vody přidáváme pouze pH neutrální přípravky nebo speciální čističe, které doporučují sami výrobci.

Jaký povrch?

Vzhledem k riziku poškrábání dřevěné podlahy psími drápky je u dřevěných podlah vhodnější povrch ošetřený olejem než lakované varianty. Lak sice na krytině vytvoří ochranný film, který je odolnější než olej, hůře se však renovuje. Prakticky neumožňuje důkladné lokální opravy, lakovaná podlaha se po čase užívání musí kompletně zbrousit a znovu nalakovat. Pro opravu drobných poškození olejovaných i lakovaných krytin nabízejí výrobci speciální přípravky – poliše, které opotřebovaný povrch ošetří a oživí.

Laminát pouze kvalitní

U laminátových podlah nás ve spojení se čtyřnohými přáteli bude zajímat především jejich odolnost a hlučnost. Tyto parametry rozhodně nevynechte.

Odolné krytiny nesou vrchní vrstvu z laminátu vysokotlakého, u levnějších variant se setkáte s krytinami melaminovými, neboli z přímého laminátu, které se hodí do méně zatěžovaných prostor.

Kvalitu i cenu laminátových krytin ovlivňuje také jejich doplňková výbava – například antistatický či antibakteriální povrch, úprava zvyšující odolnost vůči vodě, impregnace hran proti vlhkosti a další.

U laminátové podlahy je třeba mít na paměti vyšší hlučnost. Cvakání psích drápků může být v bytě pod vámi překvapivě silně slyšet – nezapomeňte proto na správně zvolenou kročejovou izolaci, která patří pod krytinu.

Při údržbě volíme především suchý způsob (zametání a vysávání). Při mokrém vytírání používáme speciální čisticí prostředky pro laminátové podlahy anebo pH neutrální prostředky, které nenarušují povrch. Hadr či mop vždy důkladně vyždímáme a zbavíme přebytečné vody.

Jak s PVC?

Rozhodnete-li se pro klasické měkčené PVC, volte krytiny s co nejvyšší třídou zátěže. Jejich výhodou je snadná údržba, pružnost a odolnost proti působení vody.

Doporučujeme upřednostnit krytinu s dodatečnou PU (polyuretanovou) ochranou, která zvyšuje její odolnost. U homogenního měkčeného PVC preferujeme krytinu vyšší tloušťky, u heterogenního PVC, které se skládá z více různorodých vrstev, nás zajímá především síla a povrchová úprava vrchní nášlapné vrstvy – čím silnější a hustší je, tím lépe. Z hlediska vzhledu krytiny je velmi zajímavý strukturovaný povrch, který je příjemný nejen na dotek, ale také na pohled, navíc na něm nejsou patrné drobné škrábance.

Vinyl vydrží

Zajímavé a pro domácnosti s domácími mazlíčky ideální mohou být krytiny z vinylu (neměkčeného PVC). Povrch těchto podlah vyniká vysokou odolností a velmi dobrou elasticitou. Díky pružnosti a tvrdosti vinylu se majitelé nemusejí poničení podlahy v podstatě obávat. Tyto krytiny se na rozdíl od klasického PVC, které pořídíte v rolích o různých šířích, prodávají ve tvarech čtverců či obdélníků a k podkladu se buď lepí, nebo se pokládají plovoucím způsobem.

Ani nabídkou dekorů nebudete zklamaní – vybírat lze z řady barevných provedení i povrchových úprav, výjimkou rozhodně není ani strukturovaný povrch. Vinylové krytiny nevyžadují speciální údržbu a jejich velkou výhodou je, že snesou i déletrvající nánosy vody. Existují i v provedení s protiskluzovým a antistatickým povrchem.

Spolehlivé přírodní linoleum

Mezi přírodní podlahové krytiny patří i stále populárnější linoleum. Jeho nejdůležitější složku tvoří lněný olej, jehož smícháním s pryskyřicí, dřevitou moučkou, vápencem a přírodními pigmenty vznikne linoleum.

Poškození této opravdu odolné podlahové krytiny psími drápky se obávat nemusíte, navíc je ideální pro lidi trpící astmatickými obtížemi, alergiemi či obdobnými chorobami. Jedná se o materiál přirozeně antistatický, prach a špínu tak lze snadno a rychle odstranit.

Korek a dlažba

Korek je lehký, nenasákavý, dobře izoluje tepelně i akusticky. Při správně zvolené povrchové úpravě – výrobci nabízejí lak, olej, vosk či vinylovou fólii – si můžeme pořídit korkovou krytinu i do bytu se psem. K nejnovějším technologiím pro zušlechťování povrchu korkové podlahy patří takzvané keramické laky, které obsahují mikročástice porcelánu a podlahu díky nim lépe chrání. Další variantou jsou extrémně odolné korkové podlahy opatřené speciální vinylovou fólií, která prodlužuje životnost krytiny až o několik let. Především poslední typ je ideální i pro majitele velkých psů.

Rozhodnete-li se pro dlažbu, určitě budete spokojeni. Snadno se udržuje a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Hlavními nevýhodami jsou především studený a tvrdý povrch krytiny.

Koberec

Nejvíce práce nás čeká, pokud se rozhodneme mít doma koberce. I když budeme utírat nebo umývat tlapky po každém venčení, musíme se připravit na to, že se koberec bude více špinit. Většina psů také líná a jejich chlupy se zachytávají nejčastěji právě v koberci. A to nemluvíme o štěňatech a starších psech, kteří se na podlahu pomočují. Koberec bychom proto měli zvolit takový, který bude snadno čistitelný a dokáže skrýt skvrny, které se po psovi mohou objevit.

Kompromisem mohou být malé kusové koberce. Počítejme ale s tím, že právě je si naši pejsci velmi rychle oblíbí jako místo, kam si mohou nosit pamlsky. Předností je malá velikost, takže koberec můžeme snadno vyprášit, ty menší někdy i vyprat v pračce. Při výběru bychom se měli řídit především náročností údržby.

Autor: Redakce Okolobytu.cz