Pět tipů, jak si usnadnit stěhování

Pět tipů, jak si usnadnit stěhování

Foto: 123rf.com

Čeká vás stěhování do nového domova a přemýšlíte, jak vše zvládnout v co největší pohodě a především bez komplikací? Je dobré se na takovou akci připravit s dostatečným časovým předstihem a dobře si rozvrhnout jednotlivé úkony. Stěhování značí nový začátek další životní etapy a proto bychom ho měli považovat za příležitost udělat si pořádek v osobních věcech.

Stěhování je většinou stresující proces, který zabere hodně času a zatíží nervy celé rodiny. Pokud se chcete stěhovat svépomocí, sice můžete ušetřit peníze za stěhovací firmu, ale budete potřebovat pomoc co nejvíce přátel či příbuzných a dodávku vhodnou na stěhování. Jestliže využijete služeb stěhovací firmy, usnadní vám to starosti s demontáží nábytku a obalovými materiály. Přesto se však budou hodit následující tipy:

1. Minimalizujte

Minimalismus je životní filozofie, kdy lidé omezují zbytečnosti svém životě a v materiální oblasti si vystačí s menším množstvím kvalitních věcí. Proto se při příležitosti stěhování zamyslete nad tím, co opravdu ve svém novém domově budete potřebovat a na co se bude jenom usazovat prach. U každé věci si můžete pokládat otázky, zda jste danou věc v uplynulém roce použili nebo vám přináší radost. V opačném případě můžete věci bez výčitek darovat přátelům, neziskovým organizacím nebo vytřídit do odpadu.

2. Přípravy na samotné stěhování

Stěhovací služby nebo ochotné přátele si rezervujte s dostatečným časovým předstihem, alespoň dva týdny dopředu. Některé stěhovací firmy také nabízí předběžné vyúčtování celého procesu, dokonce přijedou na místo a poté obdržíte rozepsání jednotlivých úkonů. Předejdete tak zbytečnému rozhořčení při placení, takto budete vědět, kolik stěhovací firmě zaplatíte.

3. Úložné prostory

Základem celého stěhování je také nutnost zajistit dostatek kvalitních stěhovacích krabic. Můžete už dopředu z obchodů nosit krabice od ovoce, nebo obalové materiály rovnou objednejte ze specializovaných portálů (např. Paketo.cz). Některé stěhovací služby však poskytují vlastní obalové materiály, v tomto případě vám odpadá další problém. Zjistěte si ale, za jakých podmínek obalové materiály poskytují. V některých případech požadují vratnou zálohu. Ujasněte si také, jak s krabicemi můžete nakládat. Zda bude nutné při vrácení odstranit všechny lepenky, které použijete, případně jakým zpsůobem můžete krabice označovat.

4. Nepodceňte systém v ukládání věcí

Zabalení veškerých věcí a vybavení bytu zabere poměrně dost času. Je lépe s balením začít předem a každou krabici pečlivě popsat nebo označit barevným fixem. Usnadní vám to vybalování na novém místě, kde rozmístíte krabice do příslušných místností a budete moci začít zabydlovat nový prostor. Při stěhování si rovnou zabalte tašku s osobními věcmi jako když jedete na dovolenou, abyste v novém bytě měli po ruce vše potřebné od hygienických potřeb po hrnek na kávu.

5. Těžká břemena – klavír, trezor, knihovny

Můžete být hrdým majitelem velké knihovny, při stěhování z ní však pravděpodobně radost mít nebudete. Knihy lze balit i do papírových tašek, ale v tomto případě nebudou moc chráněné. Ty dražší tak určitě balte do krabic. Co se týče těžkých břemen jako je klavír či těžké skříně, musíte je stěhovací službě nahlásit předem, aby se na to mohli pracovníci připravit. Některé stěhovací služby garantují, že těžké břemeno přestěhují v naprosto neporušeném stavu, jinak na vlastní náklady zjednají náhradu. Můžete tak být v klidu a soustředit se pouze na balení a zařizování nového domova.

Autor: Redakce Okolobytu.cz