Pět tipů, jak vybrat výhodou hypotéku

Pět tipů, jak vybrat výhodou hypotéku

Hypotéky jsou u nás velice oblíbeným řešením pro pořízení vlastního bydlení. Ne každý má ale to štěstí narazit na výhodnou hypotéku s ucházejícím úrokem a splátkami, které neohrozí rodinný rozpočet. Na co bychom se při výběru měli soustředit a jaké banky připadají nejvíce v úvahu?

1. Nejdříve přemýšlejte. A to úplně o všem

Od letošního roku vám už žádná banka nenabídne smlouvu, která by pokryla 100 % kupní ceny nemovitosti. Pokud tedy máte velké plány, nezbude vám nic jiného, než si předem našetřit a až následně hledat řešení. Důkladně prostudujte, kolik přesně potřebujete a uvažujte realisticky. Ideálně si předem vypočítejte, kolik můžete měsíčně bez potíží splácet a až následně hledejte nabídky, které vám mohou váš sen uskutečnit.

2. Výběr vhodné banky je důležitý

Každá banka má svá vlastní pravidla na půjčky a hypotéky. Nepodceňujte smluvní podmínky. Později se z nich pochopitelně nebudete moci „vykroutit“. Každá instituce navíc nabízí něco jiného a člověk se dokáže lehce ztratit. Zjišťujte tedy vše potřebné, čtěte dlouhé spisy o tom, co vše spadá do smlouvy, a především se rozhodně nebojte ptát. V opačném případě totiž můžete přijít o důležité informace, které budou součástí vašeho života i několik desítek let.

3. U vlastní banky neztrácíte čas

Není nic jednoduššího, než zajít tam, kde vám vedou účet. Pokud se na vše díváme především z hlediska úspory času, je to nejsnazší cesta, jelikož vás tamější bankovní poradci již nějaký ten pátek znají. Velice neoblíbenou praktikou je pak v případě žádosti o úvěr na bydlení dokládání měsíčních příjmů a ověřených výpisů z účtu. Banky navíc za posledních několik let kritéria pro uzavření smlouvy výrazně zpřísnily a hypotéku již nedostane jen tak někdo a už vůbec ne bez doložení měsíčních příjmů.

V bance, kde ale již máte otevřený účet, vás znají lépe a o vašem finančním zázemí mají přece jen větší přehled než někdo, kdo vás vidí poprvé v životě. Šance na získání úvěru je v domovské bance několikanásobně vyšší.

4. Zajímejte se o finanční matematiku

Možná jste i vy na střední nebo dokonce na vysoké škole absolvovali pár hodin účetnictví nebo finanční matematiky, kde se nejčastěji počítaly právě hypotéky, resp. kolik za určitou dobu placení pokryjí vaše splátky a kolik na vás ve finále banka vydělá. Jednoduše řečeno – půjčíte si 3 miliony, ale ve finále splatíte 6. Rozhodně není na škodu zavzpomínat na období školních lavic a zkusit si pár výpočtů, abyste věděli, kolik peněz ve finále v bance necháte.

5. Srovnejte si nabídky na internetu

Osvědčenou metodou, jak najít nejvýhodnější úvěr nejen na bydlení, je využít hypoteční kalkulačku na internetu, kde můžete porovnávat vlastnosti jednotlivých nabídek, a udělat si tak vlastní obrázek o tom, co pro vás bude nejlepší.

Autor: Redakce Okolobytu.cz