​Podívejte se na aktuální Index bydlení. Vyplatí se teď nájem, nebo vlastní byt?

​Podívejte se na aktuální Index bydlení. Vyplatí se teď nájem, nebo vlastní byt?

Foto: 123rf.com

Na jedné straně nízké úrokové sazby, na druhé straně rostoucí ceny nemovitostí. Proti tomu výše nájmu, obvyklá v daném místě. Další Index bydlení propočítával výhodnost vlastního bytu, či nájemního bydlení za vás.

Přestože konec roku 2016 charakterizovaly rekordně nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení, ve většině krajů (v 10 krajích ze 14) poměrně výrazně narostly průměrné splátky úvěrů, a to z důvodu vyšších cen nemovitostí. Průměrné nájmy v jednotlivých regionech se v řádu jednotek procent mírně navýšily. Tento vývoj se výrazně promítl do Indexu bydlení MP, který připravuje Modrá pyramida ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR.

Ve kterých regionech je výhodnější bydlet ve vlastním?

Ačkoli obecně lze doporučit vlastní bydlení jako nejlepší investici ve všech regionech ČR, často záleží na konkrétním rozdílu mezi nájmem a výší splátky úvěru. Nejmenší rozdíl mezi nájemním bydlením a placením splátky úvěru na vlastní bydlení je kromě Prahy na jižní Moravě a v Plzeňském kraji. Naopak nejméně finančně náročné je nájemní bydlení v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji.

Ceny nemovitostí rostly, stoupala i poptávka

„Do výše poskytnutých úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se promítl pokračující růst cen nemovitostí. Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, které umožňují dosáhnout na vlastní bydlení i skupině obyvatel s nižšími příjmy, docházelo k zesílení poptávky. Druhým faktorem může být větší zájem o nemovitosti v atraktivnějších lokalitách s vyšší cenou, než tomu bylo v předchozím období,“ uvádí David Formánek, předseda představenstva Modré pyramidy.

V Praze budete levněji bydlet ve vlastním

Zajímavý vývoj zaznamenal Index bydlení MP v Praze. Ke konci roku bylo hlavní město jediným regionem, kde je průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Index bydlení MP zde dosahuje hodnoty 101 % (oproti 98 % k 30. 9. 2016), nájem na 1 m2 průměrného bytu zde dosahuje 101 % splátky úvěru na průměrný byt přepočtené na 1 m2 (u průměrného bytu v Praze je tak levnější splácet jej hypotékou než hradit za něj nájem).

Na severovýchodě Čech vyjde lépe bydlet v nájmu

„Zcela opačná situace byla v posledním čtvrtletí minulého roku ve čtyřech krajích na severovýchodě České republiky. V Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji se poměr průměrného nájemného k průměrné splátce pohyboval od 63 % do 69 %, což znamená, že splátka nájemného je o více než třetinu nižší než splátka úvěru na bydlení. Je přitom zajímavé, že na konci třetího čtvrtletí 2016 to bylo v případě Olomouckého a Karlovarského kraje jen okolo 7 %,“ doplnil Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

Porovnání je důležité i při koupi bytu jako investici

Poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou úvěru na bydlení je důležitým ukazatelem také při úvahách o koupi bytu jako investice. Pokud například uvažuje občan o investici do bytu pro další pronájem v Praze, může vhodně zapojit i cizí kapitál, inkasované nájemné investici takřka pokryje. V regionech s nižším poměrem pak musí počítat s delší návratností investice.

Index bydlení MP ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím snazší je pro občana přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr.

Metodika výpočtu Indexu bydlení MP

Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmu (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) a průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy stavební spořitelny (průměrná splátka Hypoúvěru v daném regionu, kde v průměru klienti financují 80 % hodnoty nemovitosti) při zohlednění průměrné rozlohy bytu podle údajů ČSÚ. Index udává, kolika procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu, a to vždy zvlášť pro každý region.

Autor: Redakce Okolobytu.cz