Podlaha do interiéru. Kterého ze čtyř favoritů byste si vybrali vy?

Podlaha do interiéru. Kterého ze čtyř favoritů byste si vybrali vy?

Foto: Hornbach

Podlahy v bytě jsou více než jen plochou, po které každý den chodíme. O tom, jak s ní budeme spokojeni či nespokojeni, rozhodují jejich vlastnosti a schopnosti splnit naše požadavky na styl. Podíváme se také na kvalitu a cenu. V hlavní roli budou čtyři zástupci moderních podlahových krytin – laminát, dřevo, korek a vinyl.

Výrobci v současnosti nabízejí široký výběr materiálů, přičemž velký důraz kladou na jejich kvalitu a zpracování. Pokud se rozhodnete pro laminátovou podlahu, můžete počítat se širokou nabídkou vzorů, vysokou odolností a stálostí materiálu. Další předností je snadná manipulace a lehká pokládka. Dřevo dodává prostoru přírodní nádech, nadčasovost a věčnost. V současné době jsou velmi oblíbené vinylové podlahy a svůj návrat zažívá i korek.

Laminát – dokonalý všeumělec

Vyhledávaným materiálem, vzhledem ke svým pozitivním vlastnostem, je laminát. Nabízí různorodé varianty vzhledu, vysoký stupeň zatížitelnosti, stabilitu a rovněž nenáročnou údržbu. Dnešní laminátové podlahy přinášejí přírodní vzhled (většinou dřeva) a inovativní povrchové struktury, které zajišťují příjemnou a útulnou atmosféru v místnosti. „Vzhledem k tomu, že tento materiál má minimální konstrukční výšku, je ideální pro rekonstrukci a modernizaci obytných prostor. Pokládka je rychlá a jednoduchá téměř na každém povrchu. Patří mezi nejodolnější typy podlahových krytin, proto se nemusíte obávat ani barevných změn v důsledku UV záření,“ přibližuje Radim Kuřátko, odborník na podlahové krytiny z projektových marketů Hornbach, a dodává: „Laminát zvládne nápor židle na kolečkách a odolá i propálení cigaretou.“

Pro objektivnost ale musíme zmínit vyšší hlučnost podlahy. Proto je nezbytné nepodcenit kročejovou izolaci pod krytinou.

Ušlechtilé dřevo

Pokud chcete přírodní materiál pod nohami nejen vnímat, ale i cítit, sáhněte po dřevě. Umožní vám příjemný, měkký a teplý dotyk přímo s podlahou. Hotové dřevěné podlahy jsou, kromě těch z masivního dřeva, jedinou podlahovou krytinou z pravého dřeva, kterou zvládnete lehce položit sami. Toto umožňuje jejich typická vícevrstvá struktura.

Specifickými ukazateli vysoké kvality dřevěných podlah jsou ušlechtilé dřevo, povrch a barevný odstín. V kvalitě hraje velkou roli i druh dřeva a jeho vlastnosti. Různé druhy dřeva se liší vzhledem (barvou, barevnou sladěností a strukturou povrchu), tvrdostí (dřevo z jehličnatého stromu je měkčí, zatímco dřevo z listnatého stromu tvrdší) a schopností absorbovat vlhkost.

Dřevo dodává místnosti přirozený jas a teplo. K dostání je dostatečné množství druhů, barevných odstínů, povrchů a dekorů. Lze ho navíc obrousit či případně zrenovovat. Tvarově jsou dřevěné podlahy vysoce stabilní a to i při výkyvech vlhkosti v daném prostoru. Plovoucí pokládání lze aplikovat na téměř každý podklad.

Korek opět v módě

Současným trendem je návrat k přírodě a přírodním materiálům. Korek představuje tu nejekologičtější volbu, jelikož se získává z kůry dubu korkového bez nutnosti pokácet celý strom. Korek má celou řadu pozitivních vlastností. Svojí unikátní houbovitou strukturou tvoří výbornou ochranu proti chladu a hluku. Má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo. Při pohledu i dotyku působí teplým dojmem. Korek je mimořádně pohodlný a díky přirozené izolaci kročejového hluku i velmi tichý. Má přírodní vzhled, harmonickou paletu barev a lze ho zakoupit v celé řadě barevných a dekorových vyhotovení. Pokládka korkové podlahy nezabere příliš času. Pomocí plovoucího pokládání bez lepení je rychlá a snadná.

Nenáročný a trendový vinyl

LVT je nejoblíbenější podlahovou krytinou současnosti. Tato zkratka znamená Luxury Vinyl Tiles“, anglické označení pro vysoce kvalitní stylové podlahové krytiny vyrobené z vinylu. Krytiny LVT se vyznačují svojí silnou povrchovou strukturou, která umožňuje dosáhnout autentický vzhled dřeva, dlaždic či keramiky. Mají dlouhodobou životnost, vynikající odolnost vůči hluku a jsou nenáročné na údržbu.

Na trhu se nabízejí dvě varianty LVT – celovinylové lamely a hotové vinylové podlahy. Celovinylové lamely jsou jen z vinylu, proto jsou vhodné i do vlhkých místností, jako kuchyně nebo koupelna. Další varianta, hotová vinylová podlaha, se skládá z jedné vrstvy vinylu, která je umístěná na HDF nosné desce. Pro obsah dřeva se t tento typ nedoporučuje do vlhkých místností.

Autor: Redakce Okolobytu.cz