​Podlaha na stěnu či strop! Je to trendy, ale získáte ještě daleko více

​Podlaha na stěnu či strop! Je to trendy, ale získáte ještě daleko více

Foto: Kratochvíl parket profi, zdroj Kährs

Jestli někdy nastal čas, kdy byste měli své podlaze věnovat mimořádnou pozornost, je to právě nyní. Podlahy se stále více stávají dominantou interiérů. Přicházejí stále další dekory, formy zpracování a nové technologie. To vše otevírá podlahovým materiálů i zcela nové možnosti, jak ji můžete povznést. A to dokonce doslova!

Podlaha, kde byste ji nečekali

Novým směrem, kterým se vydávají jak výrobci dřevěných podlah, tak i designéři v interiérových studiích, je využití podlahy k obkladu stěn a stropů. Dominantní vliv dřevěné podlahy v moderních vzdušných interiérech se tak ještě umocňuje. Podlahové palubky se ke zdi většinou lepí napevno, alternativou může být připevnění na rošt. Možnosti jsou v podstatě neomezené, důležitý je dobrý nápad a představivost.

Získáte ale ještě více. Obklad stěny, nebo stropu poslouží i jako izolace proti hluku, což může být v řadě bytů vítané řešení.

Dřevěný obklad stěny může posloužit i jako částečná ochrana proti chladu. Tady je ale na místě velká opatrnost, případně konzultace s odborníkem. S chladem může jít ruku v ruce vlhkost a je třeba se stoprocentně vyvarovat riziku, aby vlhkost za za obkladem nekondenzovala a stěna za obkladem nezačala plesnivět.

O podlaze se vyplatí přemýšlet

Pokud se rozhodnete využít nových možností podlahových palubek a dovolíte jim opustit jejich tradiční roli, zejména zde ale platí, že méně bývá více. Obložit všechny stěny pokoje vás sice zpočátku naplní nadšením z pocitu vlastního srubu uprostřed velkoměsta, ale není to nejlepší řešení. Jestli není hlavním důvodem zamýšleného obkladu izolace proti hluku, držte podlahu na uzdě. Vsaďte na lehkost a dovolte podlaze vstoupit na stěnu, či strop třeba jenom v širokém pruhu. Uvidíte, jak překvapivý a skvělý efekt tím váš interiér získá.

Jaká podlaha má dnes naději na úspěch

Ať už použijeme podlahu opravdu k chození, nebo ji pustíme na stěnu či strop, důležitý bude i správný výběr materiálu a typu podlahy. Pozornosti se stále těší podlahy dřevěné. Trh momentálně ovládají velkoformátové palubky z dubu.

Aktuálně nejžádanější jsou přirozené dekory, tedy ani zcela čisté bez přiznané kresby dřeva, ani extrémně rustikální, narážející na svůj výrazný design, který se hodí jen do určitého typu interiérů. U výrazně rustikálních podlah musíme počítat i s náročnější údržbou.

Se současnými trendy můžeme být spokojeni po všech stránkách. Milan Mrkáček z KPP k tomu dodává: „Zatímco před přibližně čtyřmi roky, kdy byl rozmach rustikálních vzorů nejsilnější, nebyla po čistých dekorech v podstatě poptávka, dnes se zákazníci, kteří žádají čistší vzhled podlahy, postupně opět objevují. V popředí zájmu jsou však jednoznačně decentně rustikální dekory.“ Nejoblíbenější jsou podlahy světlejší – vedou bělené až šedavé odstíny.

Autor: Redakce Okolobytu.cz