Podomní prodejci opět cílí na seniory! S jakou fintou nyní přicházejí?

Podomní prodejci opět cílí na seniory! S jakou fintou nyní přicházejí?

Opět se začínají množit stížnosti na klamavé praktiky podomních prodejců. Proškolení pohádkáři chodí od domu k domu a zaměřují se přitom na ty nejvíce zranitelné – na seniory. Ti snadněji podléhají psychickému nátlaku a navíc mívají doma větší množství peněz v hotovosti, které mohou prodejcům vyplatit na ruku.

Strašák vykradení bytu opět funguje

U paní Jaroslavy jednoho dne nečekaně zazvonili na dveře podomní prodejci. Řekli jí, že v jejím domě bylo vykradeno několik bytů a že se to může přihodit i jí. Nabídli jí okamžité řešení problému – instalaci bezpečnostní vložky, která měla údajně stát 3500 korun. Protože paní Jaroslavě je již 80 let a bydlí v bytě sama, rozhodla se z obavy o svou bezpečnost nabízenou „pomoc“ přijmout. Faktura za montáž bezpečnostní vložky se však nakonec vyšplhala na 14 000 korun.

„S podobným případem se nesetkáváme poprvé. Zhruba před rokem jsme spotřebitele varovali před společností Groziskon s.r.o., vedenou Martinem Pšeničkou. Teď se bezpečnostní vložky prodávají pod jménem společnosti TOP Dveře s.r.o. Se změnou názvu ale nepřišla ani změna jednatele ani změna obchodních praktik společnosti. Její obchodní zástupci stále chodí od dveří ke dveřím a vymyšlené historky o vykradených sousedech jim vydělávají nemalé peníze,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Jak odstoupit od smlouvy?

Pokud jste podomním prodejcům už naletěli, může být vaše situace obtížně řešitelná. Při prodeji mimo obchodní prostory přiznává sice zákon spotřebitelům právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zakoupeného zboží, podle dostupných informací se však tento konkrétní prodejce k vracení peněz příliš nemá. Čeká vás tak nesnadné vyjednávání umocněné i neochotou společnosti se svými zákazníky komunikovat. Odstoupit od smlouvy je ovšem prvním a nezbytným krokem k tomu, abyste se mohli úspěšně domáhat svých peněz u soudu. Navíc je dobré vědět, že pokud vás prodejce o možnosti odstoupit od smlouvy nepoučí, prodlužuje se lhůta k uplatnění tohoto práva na 1 rok a 14 dní.

Nejjistější je doporučený dopis s dodejkou

Odstoupení od smlouvy je možné obchodníkovi oznámit i ústně, například po telefonu, těžko ale později prokážete, co jste do sluchátka říkali. Proto je lepší provést to písemně. Pokud prodejci pošlete e-mail, měl by vám jeho přijetí potvrdit, na což v tomto případě nelze spoléhat. Nejjistější způsob, jak odstoupit od smlouvy, představuje doporučený dopis s dodejkou. Jestliže si nejste jistí, jak odstoupení od smlouvy formulovat, můžete využít některý z veřejně přístupných vzorů pro odstoupení od kupní smlouvy uzavřené při předváděcím či podomním prodeji, které najdete na internetu. Důležité ale je, abyste vybrali vzor, který je po právní stránce skutečně v pořádku, jinak se vám může stát, že se prodávající ze svých povinností dokáže vymanit a vy promeškáte lhůtu, ve které bylo možné situaci řešit. Vzor můžete využít například ze stránek dTestu v záložce vzory. Dodejku i s kopií vašeho dopisu si dobře uschovejte. Hlídejte si také lhůty, ve kterých je druhá strana povinna vám odpovědět. Urgujte opět doporučeně s dodejkou.

Autor: dTest