​Povánoční výprodeje startují. Co všechno ohlídat při nákupu v internetových obchodech?

​Povánoční výprodeje startují. Co všechno ohlídat při nákupu v internetových obchodech?

Elektroniku, nábytek, kuchyňské spotřebiče si právě teď můžeme koupit za neuvěřitelně nízké ceny. Obchodníci dokořán otevřeli svou náruč a ze všech stran na nás útočí povánoční výprodeje. Mimořádně výhodně nakoupíme především v internetových obchodech. Vidina výhodného nákupu ale také může ošálit naši ostražitost.

Na internetu nakupuje téměř každý pátý Čech

Na internetu nakupujeme stále častěji. Podle výsledků průzkumu, který pro ESET realizovala společnost Seznam.cz, se internetovému nakupování věnuje téměř každý Čech, konkrétně pak 96 % respondentů.

Prakticky všichni oslovení (99 %) využívají internetové obchody v České republice. Čínské e-shopy jsou v oblibě hned na druhém místě (42 %) a za nimi následují obchody ze zemí Evropské unie (13 %). Ze Spojených států si zboží přes internet objednává 13 % Čechů.

Jste si jisti, že je nabídka opravdu výhodná?

Ohromila vás cena zboží a jste přesvědčeni, že je musíte mít? Využijte obrovské moci internetu a nejprve se přesvědčte, zda je nabídka skutečně tak výhodná. Nejde totiž jen o cenu, ale například také o dopravu, rychlost dostupnosti a doručení a podobně. Vybírejte tak, aby to bylo pro vás po všech stránkách co nejvýhodnější.

Víte, u koho nakupujete?

Pokud nakupujete u nového prodejce, ověřte si reference. Podívejte se, zda prodejce na svých stránkách uvádí kontaktní údaje. Měly by zahrnovat jméno, adresu včetně telefonního čísla a IČO.

Zajímejte se o možnost reklamace. Před nákupem si přečtěte obchodní a reklamační podmínky.

Další známkou věrohodnosti může být certifikace a akreditace obchodu. V České republice se certifikaci věnuje hlavně Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která zveřejňuje ověřené internetové obchody, dodržující pravidla bezproblémového nákupu.

Nakupujete na internetu bezpečně?

„Čtyři % respondentů průzkumu připustila, že byla při platbě přes internet okradena. Oproti loňskému roku je to o jeden procentní bod více,“ komentuje výsledky průzkumu Miroslav Dvořák ze společnosti ESET. „Stejně jako loni při krádeži přišli většinou o částku do 5 000 Kč, přičemž pouze v polovině případů se jim peníze vrátily. Třetina své peníze již nedostala a zbytek získal alespoň část odcizené částky.“

K internetovým platbám bychom měli používat výhradně vlastní počítač. U počítače například v internetové kavárně je větší riziko zcizení platebních údajů.

Při platbě si důkladně ověřte zadané údaje, vyhnete se tím zaslání peněz na cizí účet. Nezapomeňte na variabilní symbol vaší objednávky.

Jak kvalitní máte zabezpečení?

Zabezpečení počítače je dnes považováno za standardní podmínku bezpečného chování a bezpečnostní software na svém PC používá devět z deseti uživatelů.. U ostatní elektroniky už tak důslední nejsme. Průzkum potvrdil nárůst počtu nákupů přes mobilní telefon. Přes mobil letos už nakupuje 44 % dotázaných. Z nich však jen zhruba polovina používá nějakou bezpečnostní aplikaci. Tablety využívá k nákupům 18 % Čechů a na jejich zabezpečení přitom myslí 67 % uživatelů.

Jsou ale i povzbudivá čísla. Mírně klesá podíl těch, co používají pro všechny e-shopy stejné heslo (nyní jde o dvě třetiny uživatelů, loni šlo o 71 %). O něco populárnější než loni jsou mezi Čechy mobilní nákupní aplikace. Letos je využívá více než třetina lidí, zatímco loni šlo o 29 %. Údaje o platební kartě si do těchto aplikací ukládá 28 % respondentů.

Máte svou platbu pod kontrolou?

Kartou plaťte pouze u prověřených obchodů, pokud nakupujete poprvé, zvolte jistější platbu na dobírku.

Ověřte si, zda má obchodník zabezpečený přenos dat při provádění plateb. Obchodník buď používá tzv. protokol SSL, tj. má zakódovaný přenos údajů o platební kartě (na stránkách internetového obchodníka je označen zlatým zámečkem), nebo používá nejvyšší úroveň zabezpečení – tzv. 3D Secure protocol. To znamená, že při zadávání údajů o kartě budete přesměrováni přímo na webové rozhraní banky, takže obchodník vůbec nemá přístup k údajům o vaší platební kartě.

Podle výsledků průzkumu s našimi platebními partami zacházíme obezřetně. Naprostá většina uživatelů, kteří pravidelně platí online nákupy kartou, má nastaven limit pro internetové platby. Jde o 82 % respondentů a stejný podíl uživatelů využívá i dvoufaktorové ověření při veškerých online platbách.

Nedostali jste své zboží?

Lhůta pro zaslání zboží od internetového prodejce je standardně 30 dní, pokud není výslovně stanoveno jinak. Pokud vám uhrazené zboží nepřišlo a obchodník s vámi nekomunikuje, písemně odstupte od smlouvy a zároveň doporučeným dopisem s dodejkou vyzvěte prodejce k vrácení peněz.

S žádostí o radu a pomoc se můžete obrátit na Evropské spotřebitelské centrum ČR, které pomáhá spotřebitelům s řešením stížností a sporů s prodejci výrobků a služeb v členských zemích Evropské unie, Norsku a na Islandu. Pomoci vám také mohou ve Sdružení obrany spotřebitelů.

Doporučení pro bezpečné nakupování na internetu

  • Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby
  • Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce
  • Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení
  • Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte

Autor: Cilka Eglová