​Považujeme to za samozřejmost, přitom je to špatně. Co všechno u vás končí v záchodové míse?

​Považujeme to za samozřejmost, přitom je to špatně. Co všechno u vás končí v záchodové míse?

Foto: 123rf.com

Když to nemůžeme vyhodit do odpadkového koše, vylijeme to do záchoda. Tak vypadá běžná praxe velké většiny našich domácností. K tomu musíme připočíst docela dlouhý seznam věcí, které tam ještě hodíme navíc. Používat záchodovou mísu jako odpadkový koš nám ale může rychle způsobit nepříjemné chvíle.

Každý druhý Čech používá záchodovou mísu jako odpadkový koš

Splachování nejrůznějšího odpadu do toalety je v českých domácnsotech častám zlozvykem. Tak by mohl znít stručné zhodnocení aktuální ankety zančky JIKA, výrobce sanitární keramiky, koupelen, obkladů a dlažeb. Pouze pětina dotazovaných uvedla, že toaletu používá pouze k určenému účelu a nic dalšího do ní nesplachují ani nevhazují.

Češi do WC nejčastěji splachují vodu po vytírání podlahy (80 %), zbytky jídla (52 %) nebo vlasy (40 %). Výjimkou není ale ani olej ze smažení, nedopalky cigaret nebo dokonce akvarijní rybičky. Nic z toho přitom do odpadu rozhodně nepatří. Spláchnutím (nejen) uvedeného si můžeme zadělat na zbytečné komplikace v podobě zaneseného nebo dokonce ucpaného odpadu.

Pozor na vodu z vytírání

Téměř tři čtvrtiny Čechů vylévá špinavou vodu po vytírání podlahy do WC. Nejčastěji s kýblem špinavé vody směřujeme na toaletu devět z deseti Pražáků, v ostatních krajích jsou nepatrně ukázněnější. Překvapilo vás, že ani voda po vytření podlahy by v klozetu končit neměla?
„Je to tak. Špinavá voda po setření podlahy by v žádném případě neměla přijít do toalety. A to především z toho důvodu, že v ní mohou být menší kamínky a hrubé nečistoty, které zapříčiní poškrábání toaletní keramiky a mohou tak poškodit glazuru,“ uvádí Ivan Žák, vedoucí centra produktového vzdělávání ve společnosti Laufen CZ. Na druhou stranu nám může být nepatrnou útěchou, že si běžnou vodou po vytírání alespoň neucpeme záchod, jako se nám to může stát v případě jiných nešvarů.

Kam se zbytky jídla? Také s nimi jdeme na záchod

Velmi častou chybou je také splachování zbylého zbytku jídla. Zvláště větší kusy velmi snadno potrubí ucpou a zanesou je. Takto se chovají zhruba dvě třetiny z nás. Pro více než polovinu vysokoškoláků je přitom právě spláchnutí nejčastější způsob jak se zbavit zbytků jídla.

Se zbytky jídel souvisí i naše další oblíbená disciplína. Kam s oleji a tukem? Do záchoda přece! Tak se chová zhruba třetina z nás. Tady se můžeme přiblížit k problému ještě rychleji, než u zbytků jídel. S ucpanou toaletou můžeme s poměrně vysokou jistotu počítat v případě, že do záchodové mísy vylijeme rozpuštěný ztužený tuk. Ve studené vodě se rychle srazí. Navíc na sebe okamžitě váže další obsah toalety.

S potřebami osobní hygieny se nám až k odpadkovému koši chodit nechce

Výsledky výzkumu nám ani v tomto ohledu příliš nelichotí: S drobnějšími kosmetickými předměty si Češi příliš hlavu nelámou. V toaletě tak často končí odličovací tampony nebo vatové tyčinky do uší. Splachovat se však nesmí ani předměty z nerozložitelného materiálu, jako jsou například papírové kapesníky či vlhčené ubrousky. Přesto je splachuje téměř pětina dotázaných. Necelá polovina do záchodu odhazuje i vlasy. Lépe se chováme u dámských hygienických potřeb, které do toalety vhodí jen 4,8 % žen.

S vodou z WC často odplavou i akvarijní rybičky. Nejsou ale samy

Záchodovou mísou ale občas v nenávratnu zmizí z domácností třeba i prošlé léky, nedopalky od cigaret anebo drobná zvířata. Například pavouci nebo rybičky. Majitelé domácích mazlíčků se pak prostřednictvím toalety zbavují i kamínků z jejich suchých záchodů nebo tzv. kočkolitu.

TOP 5: Nevhodný odpad, který Češi splachují do toalety

Špinavá voda z vytírání

Zbytky jídla

Vlasy

Přepálení olej ze smažení

Drobná zvířata (např. akvarijní rybičky)

Zdroj: Průzkum JIKA, březen 2017

Jak vyčistit ucpaný odpad?

Jak výsledky ankety o našich zlozvycích ukázaly, s rizikem ucpání záchodu bychom měli reálně počítat. Někdy se situace zhoršuje postupně a my máte tedy šanci zasáhnout včas, v mnoha případech nám problém žádný časový prostor nenabídne a my jen se zděšením sledujeme, jak po spláchnutí hladina vody stoupá a stoupá. Že je ucpaný záchod velký problém, není třeba zdůrazňovat.

Nejlepší situace nastane v případě, že hned víme, co se stalo. Například po úklidu vylijeme špinavou vodu i s hadrem, kterým jsme vytírali. Máme-li malé děti, často v záchodové míse skončí dětská hračka. Stane se, že spláchneme i závěsné toaletní deodoranty. V těchto případech zpravidla nebude problém překážku odstranit.

Nejste si ničeho vědomi a záchod neodtéká? Nejprve zkusme oblíbený zvon na odpady. Nebojte se, že nebudete mít odst síly – vystačíte si s dobrým rytmem. Znásobte efekt tím, že budete sledovat, jak se při vaší práci zvedá a klesá hladina. Využijte toho a slaďte se – tím zvýšíte energii přenášenou vodou a ucpávku snadněji odstraníte.

K vyššímu stupni pročištění nám pomůže instalatérské péro. Protože ho ale asi většina z nás nebude mít tak snadno k dispozici, může nám pomoci i narovnané a podle potřeby znovu vytvarované kovové ramínko.

Použít lze i vysavač, určený pro mokré vysávání.

Je-li již nyní vše v pořádku, určitě jste si oddechli, že máte prekérní problém za sebou. V opačném případě přichází čas na vhodné prostředky. Koupit můžeme roztok hydroxidu sodného (louhu) – běžně je označován jako krtek. K prodeji je nabízena i řada dalších chemických čističů odpadů. Při jejich používání vždy důsledně dodržujte pokyny výrobce a samozřejmě je ukládejte na bezpečných místech. Nikdy je nedávejte do jiných, než originálních obalů.

Pokud ani jeden ze způsobů nevedl k cíli, pomohou vás specialisté na čištění kanalizace.

Autor: Redakce Okolobytu.cz