Právě nyní je vhodná doba pořídit si domů klimatizaci. Proč?

Právě nyní je vhodná doba pořídit si domů klimatizaci. Proč?

Tvrdit, že víte, jaké bude počasí příští týden, je v letošním létu nadlidský výkon i pro nejednoho meteorologa. Jedno je ale bez diskuse – to, že je dnes možná chladněji ještě zdaleka neznamená, že zítra se náš domov nepromění v parádní výheň. Pro nákup je nyní ale ještě jeden dobrý důvod navíc.

Na pracovištích je dnes klimatizace poměrně běžnou záležitostí, ale doma se necháváme saunovat. Přitom pořídit si i domů klimatizaci není žádný problém. Navíc nyní, uprostřed sezóny, můžeme klimatizace pořídit již i v rámci letních výprodejů. Právě nyní se slevy pohybují již kolem 30 %, někde i více, a to už je docela dobrý důvod pro to, abychom si už i doma mohli klima řídit podle svého. A věřte, že ji ještě letos využijete. A pokud ne, příští rok vás první horký den nezaskočí.

Nechte si poradit!

Rozhodně bychom měli své představy konzultovat, protože by byla škoda, abychom nezvolili nejvhodnější řešení. Odborná firma vám na základě vašich požadavků doporučí vhodnou jednotku a klimatizaci také posléze nainstaluje, takže budete mít záruku optimální tepelné pohody. Je důležité, aby jednotka, kterou si vyberete, měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba chladit. Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat, prostor se rychle ochladí. Naopak, když bude výkon příliš malý, klimatizace poběží nepřetržitě a prostor se náležitě nevychladí. To bude mít za následek vysokou spotřebu elektrické energie a nízkou efektivnost.

Kterou variantu zvolit?

Ceny klimatizačních jednotek se liší podle typu zařízení. Na trhu jsou dvě základní verze – mobilní a zabudovaná klimatizace. S první vlnou veder z regálů obchodů začnou mizet především ty mobilní, u kterých není příliš důležitá instalace. Označení „mobilní klimatizace“ ale může uvést v omyl, neboť ke zdárnému fungování ji nestačí pouze zapojit. I tyto systémy potřebují vyvést z místnosti flexibilní hadici, která se bude starat o proudění vzduchu. Nejúčinnější je zavést tuto hadici přímo do zdi, protože prostrčení otevřeným oknem sníží účinnost klimatizace na polovinu. Nevýhodou podobných zařízení je vyšší hluk. Slouží tedy většinou jako nouzové řešení pro ochlazení.

Druhým řešení je tzv. Klimatizační jednotka Split. Tento přístroj se skládá vždy ze dvou dílů. Vnitřní díl, ve kterém je chladič a filtr vzduchu, bývá pověšen přímo v místnosti. Venkovní díl (kondenzační jednotka) obsahuje kompresor, ventilátor a kondenzátor. Venkovní a vnitřní jednotky spojuje potrubí a elektrický kabel. U této varianty se tedy nevyhnete stavebním zásahům. Ty se však obejdou bez povinnosti hlásit úpravy na stavebním úřadě. Ing. Dana Rafflová z Odboru stavební ÚMČ Praha 10 však radí: „Doporučuji konkrétní stavební záměr konzultovat s příslušným stavebním úřadem, který podle rozsahu poučí stavebníka, jestli stavební záměr vyžaduje opatření či rozhodnutí stavebního úřadu a zda jsou k danému záměru třeba např. stanoviska dotčených orgánů z hlediska památkové péče, požární ochrany, hlukových limitů apod., příp. jiné podklady a doklady.“

Co všechno klimatizace dnes umí?

Výrobci klimatizací v současnosti nabízejí širokou škálu typů a modelů klimatizačních jednotek. Z nich nás v poslední době stále více zajímají jednotky, které je možné ovládat ze vzdáleného připojení. Jsou vybaveny speciálními systémy, díky nímž lze ovládat klimatizační a vytápěcí systémy v podstatě odkudkoliv přes internet. Softwary bývají k dostání ve verzích pro iPad, iPhone a jakýkoli přístroj s operačním systémem Android nebo PC s internetovým připojením. Pak stačí jediný stisk tlačítka a můžete své čerpadlo nebo klimatizaci ovládat na dálku. Systémy nabízí celou řadu nejrůznějších funkcí: vypínač, volbu provozního režimu, nastavení teploty v jednotlivých místnostech apod.

Některé klimatizace jsou vybaveny systémem čištění vzduchu, který ke své práci využívá nanotechnologického zpracování iontů a radikálů. Jakmile je ve vzduchu zaznamenáno znečištění nebo prach, začne zařízení vypouštět aktivní e-ionty, jež zachytí a následně neutralizují vzdušné bakterie a plísně. Aktivní e-ionty, kterých se v typické místnosti o ploše 13 m² vyskytují asi 3 bilióny, udělí prachovým částečkám záporný náboj, což následně umožňuje jejich efektivní sběr. Takto tak lze docílit 99% eliminace nebezpečných virů, bakterií či plísní.Autor: Redakce Okolobytu.cz