Před lety jste se jich zbavovali, dnes se koberce s plnou parádou vrací

Před lety jste se jich zbavovali, dnes se koberce s plnou parádou vrací

Foto: Koberce Trend

Dříve jsme je měli v každém pokoji. Zapomeňte ale na původní koberce, kupované v metráži. Považovat je za ozdobu interiéru by bylo opravdu hodně nadnesené. Dnes je to ale docela jinak. Čím si nás současné koberce tak získaly a který vybrat?

Zapomeňte na žíhané od zdi ke zdi

I když jsou plovoucí podlahy a parkety velmi moderní a oblíbené pro nenáročnou údržbu, často působí velmi chladně a nedovedou nám navodit pocit tepla a pohodlí. Aby váš domov nepůsobil chladně a neosobně, nemusíte si do bytu hned pokládat celoplošný koberec. Naopak, doby, kdy českým domácnostem vévodily metrážové koberce v zemitých tónech s žíhanými vzory, už jsou dávno tytam. Interiér vhodně doplní a oživí kusové koberce, běhouny, rohože a originální a vkusné motivy a vzory mají dnes i koberce prodávané na metráž.

Stačí kliknout na internet nebo se projít po obchodním domě a zjistíte, že nabídka koberců je dnes nepřeberná. Zorientovat se v dostupných druzích, materiálech, typech a ostatních vlastnostech tohoto užitečného kusu textilie může ale být problém.

Kam a proč?

Ještě předtím, než se pustíte do samotného výběru, zvažte jedno důležité kritérium. Správný a funkční výběr koberce by se měl odvíjet především od role, jakou má koberec v daném interiéru hrát. Jinými slovy, zamyslete se nad tím, do jaké místnosti by měl přijít a na co danou místnost využíváte. Pokud hledáte koberec do dětského pokoje, jistě uvítáte, když bude tlumit hluk, otřesy a dupot dětských nohou. Děti také tráví mnoho času hraním na zemi, proto je celoplošný koberec vhodný i z důvodu tepelné izolace, aby děti nezábly nohy. Pokud si jím chcete zkrášlit prostor před postelí v ložnici, kde bude plnit především dekorativní funkci, volte raději designový model s vyšším vlasem a hustotou.

A jak je to s životností tohoto bytového doplňku? „Životnost koberce se počítá poměrem množství vláken k výšce vlasu. Obecně důležitou vlastností koberce je hustota vlákna. Čím vyšší je počet vláken na metr čtvereční, tím vyšší je odolnost proti oděru a mechanickému opotřebení,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odborník z Koberce Trend.

Koberce z přírodních materiálů – trendy, praktické, krásné, moderní

Z hlediska materiálu máte na výběr z umělých či přírodních vláken. U celoplošných koberců vede nylon, který je velmi praktický a co do použití nesmrtelný. Často se používá také polypropylen, který si zase poradí s vlhkostí v místnosti. Nylonové i polypropylenové koberce se využívají spíše v celé ploše a v místnostech, které jsou hodně používány.

Za krásné a moderní kousky z přírodních materiálů zaplatíte relativně více peněz, ale zase jde o bytovou investici. Nejčastěji se vyrábí ze sisalu, mořské trávy, kokosových vláken, hedvábí nebo vlny, která je vrcholem luxusu. Přírodní vlněné koberce mají tendenci vypuzovat nečistoty na kraj vlákna, kde ji snáze vyluxujete. Přesto jsou tyto typy náročnější na údržbu, i když bezkonkurenčně nejlépe vedou teplo.

Izolace proti hluku a více tepla

Koberce mají řadu praktických vlastností: zadržují teplo, tlumí hluk a zlepšují akustiku. Tyto všechny vlastnosti oceníte jak vy, tak i vaši sousedi, kteří i díky vaším kobercům budou moci žít ve větším tichu a teple.

Jak přednost je u koberců také často uváděno, že pohlcují prach, je ale otázka, zda je právě tato vlastnost vítaná. Kvalitní vysavač si ale poradí i s tím, tak proč ne?

Nehody se stávají – jak vyčistit koberec?

  • Skvrny od šťávy vyčistíme směsí tří dílů vody a jednoho dílu octa. Roztok rozetřeme na skvrnu a přes hadřík namočený v teplé vodě zažehlujeme, dokud skvrna nezmizí.
  • Koberec pokapaný voskem zachráníte tak, že vosk nejprve opatrně oloupáte, pak na skvrnu položte papírový ubrousek a lehce přežehlete, dokud se vosk nevsákne. Skvrny zasypte jedlou sodou, vetřete ji do koberce a pak vysajte.
  • Na loužičku od psa použijte hadřík, namočený do octové vody.
  • Potřebujete-li vyčistit skvrnu od červeného vína, vyzkoušejte osvědčené řešení. Skvrnu vysušte, nasypte na ni sůl a nechte deset minut působit. Sůl vyluxujte a studenou vodou skvrnu dočistěte. V případě potřeby celý postup zopakujte.
  • Babské recepty platí i na to, jak vyčistit skvrnu od krve. Tady pomůže mýdlová voda a sůl.
  • Na závěr důležitá rada: Budete-li na čištění koberce používat sůl nebo ocet a koberec je barevný, vždy postup nejprve vyzkoušejte někde na méně viditelném místě, jestli používané prostředky nemění barvu koberce.

Autor: Redakce Okolobytu.cz