Proč bychom právě nyní měli uvažovat o výměně starých akumulaček za nové?

Proč bychom právě nyní měli uvažovat o výměně starých akumulaček za nové?

Foto: Stiebel Eltron

Vytápíte byt akumulačkami a věrně vám slouží už řadu let. Víte ale, že dnešní akumulační kamna pracují výrazně efektivněji a teplo udrží podstatně déle? Spolehlivost, bezpečnost a náklady topidla vás provází celou topnou sezónu, a proto je dobré se zamyslet, jestli můžete výměnou starých již dosluhujících akumulačních kamen za nová ušetřit. O rozhovor jsme proto požádali Michaela Soukupa, specialistu prodeje v Centru služeb PRE.

Proč bychom měli akumulačky měnit, když nám ještě fungují?

Samozřejmě, pokud akumulační kamna fungují bezporuchově, nutnost výměny není akutní, ale ze zkušenosti víme, že tomu tak často není a zákazníci se pak celou topnou sezónu potýkají s problémy. Je dobré proto obnovu řešit včas, než začne topná sezóna, ale výhodou akumulaček je, že k výměně můžete přistoupit i v průběhu sezóny. Výměna je rychlá a na rozdíl od topidel závislých na teplovodní soustavě ji můžeme provést naprosto kdykoliv, bez ohledu na topnou sezónu. Nová, moderní akumulační kamna jsou komfortnější a mají úspornější provoz. Navíc, moderní typy akumulačních kamen mají vyšší výhřevnost, a proto je mnohdy možné zvolit nižší výkon. Řídit se původními parametry proto nemusí být správné. Dříve pro nás nebyla spotřeba topných médií tak významná, a proto bylo poměrně běžné, že se instalovala kamna o vyšším výkonu, než bylo nezbytné. Dnes to není potřeba. Starší typy měly také nižší výhřevnost, což kamna doháněla vyššími výkony.

Je důležité vybírat a nakupovat spotřebiče typu akumulačních kamen na místech, kde vám kvalifikovaně poradí a proberou s vámi vaši konkrétní situaci.

Jaký výkon bude tedy dostačující?

To záleží na velikosti prostoru, který bude vytápěn. Spočítat optimální výkon vám pomohou například naši specialisté v Centru služeb PRE. Nabízíme špičková akumulační kamna Stiebel Eltron s rozpětím výkonu1,2–7 kW, což je dostačující pro pokrytí potřeb každého zákazníka. Naši zákazníci navíc kupují akumulační kamna za bezkonkurenční cenu na trhu.

Když budeme mít vybrané akumulačky se správným výkonem, následná výměna už nevypadá jako něco složitého.

Pokud se jedná o pouhou výměnu kus za kus, zpravidla problém není. Komplikace však mohou nastat a je dobré jim předcházet. Rozhodně doporučuji si před zakoupením zjistit rozměry akumulačních kamen. Ne vždy je vymezený prostor pro instalaci dostatečný a mohl by nastat problém s umístěním. Pokud se rozhodnete navyšovat výkon akumulaček, je potřeba mít také dostatečné elektrické jištění. To současné by nemuselo stačit.

To vše musíte mít vyřešené dříve, než akumulační kamna přivezete. Představte si situaci, kdy se k vám dostaví objednaná firma a na místě zjistí, že není možné nová kamna instalovat, protože se na určené místo prostě nevejdou. Pro vás to bude znamenat zbytečné komplikace. Budete muset kontaktovat prodejce a zkusit dohodnout výměnu, nebo vrácení peněz. Pokud se dohodnete, budete muset zajistit dopravu kamen zpět – váží několik desítek až stovek kilogramů - a přeprava je v běžných podmínkách poměrně obtížná. Pokud se rozhodnete si kamna ponechat, musíte zase stavebně upravit prostor instalace.

Můžeme těmto problémům nějak předejít?

Naše společnost například kromě prodeje zajišťuje i montáž a veškerou související agendu. Náš specialista vás nejdříve navštíví u vás doma a zjistí, zda je vše připraveno a zda budou nově zvolená kamna vyhovovat. Pokud ne, nabídneme úpravu místa instalace. Zákazník tak vše řeší s jednou firmou a nemusí shánět různé řemeslníky.

Důležité je ještě zmínit, že prohlídka místa proběhne dříve, než kamna zakoupíte. Jakékoliv riziko chybného nákupu, nebo problémů při instalaci, proto nehrozí. Začít šetřit na provozu akumulaček vám tak nic nebrání.

Kromě výměny akumulačních kamen jsou ještě v domácnosti další spotřebiče. Které byste doporučil také prověřit a případně nahradit?

Doporučuji zamyslet se i nad případnou výměnou zdroje ohřevu vody z plynového na elektrický. Starší typy karem mohou znamenat potenciální riziko úniku obávaného CO, proto je řada zákazníků mění za elektrické bojlery. Samozřejmě i tuto výměnu plynového spotřebiče za elektrický vám v rámci našich služeb zajistíme. Pokud nechcete měnit plynovou karmu za elektrický bojler, alespoň doporučujeme a také prodáváme zákazníkům hlásiče CO. Instalace je velmi snadná a vy budete mít jistotu, že jste v bezpečí. Mimochodem na elektrický bojler, stejně jako na akumulační kamna lze využívat cenově výhodné dvoutarifní distribuční sazby D26d s osmi hodinami nízkého tarifu. Nutno dodat, že tato sazba se nevztahuje jen na akumulační kamna, ale na celkovou spotřebu elektřiny v dané domácnosti, což dále přispívá ke snížení výdajů za elektřinu.
Autor: Redakce Okolobytu.cz