Proč je důležité vědět, kdo pro náš dům zajišťuje rozúčtování nákladů za teplo a vodu

Proč je důležité vědět, kdo pro náš dům zajišťuje rozúčtování nákladů za teplo a vodu

Foto: 123rf.com

Teplo a teplou vodu dnes považujeme za naprostou samozřejmost. Komfort ale není zadarmo, a u domů, které již prošly rekonstrukcí, tvoří náklady na teplo a teplou vodu nejvyšší část nákladů na bydlení. Přesto je pro nás právě tato oblast velkou neznámou. Jde ale o vaše peníze, a proto je nejvyšší čas to změnit. Naše cesta za poznáním toku našich peněz začíná u základní otázky: Víte, kdo pro váš dům zajišťuje rozúčtování nákladů?

Co o svém rozúčtovateli víme?

Na správnou orientaci v nákladech na vytápění a teplou vodu se také zaměřil průzkum společnosti ista, který provedla mezi vlastníky bytových domů. I když bychom mohli předpokládat, že na tuto otázku budou vlastníci domů bez problémů znát odpověď, výsledek potvrdil, že ani oni své rozúčtovatele nejsou schopni identifikovat," vrací se k výsledkům průzkumu Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista a pokračuje: "Často byly jako rozúčtovatel jmenovány energetické společnosti typu ČEZ, PRE a další, které jsou sice dodavateli energie, ale služby spojené s rozúčtováním neprovádějí."

Proč bychom se měli zajímat o to, kdo a jak pro náš dům rozúčtování zajišťuje?

Důležité jsou reference – ověřte si je. Zajímejte se o zázemí a velikost firmy. Zeptejte se, jaké formy rozúčtování používá a které jsou pro vás nejvýhodnější. Bude možné například využívat moderní formy dálkových odečtů? Jen když budeme mít dostatek informací, budeme moci zhodnotit, jak komplexní a kvalitní služby rozúčtovatel tepla a vody poskytuje.

Cena, srozumitelnost, přehlednost, kvalita – co je pro nás nejdůležitější?

U nově vzniklých SVJ je při výběru mezi rozúčtovacími společnostmi kladen důraz především na co nejnižší cenu. U domů, které již mají historii, se pořadí priorit výrazně mění. Důvodem jsou zkušenosti, které vlastníci domu postupně získávají. Na prvním místě se s poměrně výrazným náskokem umisťuje srozumitelnost rozúčtování, následovaná přehledností a kvalitou. Cena za zpracování rozúčtování je u těchto starších domů až na čtvrtém místě. Změnu priorit potvrdily i výsledky průzkumu.

Srozumitelnost a přehlednost by při výběru rozúčtovatele vždy měla být rozhodujícími kritérii. Rozúčtování je nejdůležitějším dokumentem, shrnujícím naše celoroční náklady na vytápění a ohřev vody. A věděli jste, že si v rámci výběru rozúčtovací firmy můžete nechat zpracovat vzorové vyúčtování, abyste mohli posoudit, zda je pro vás vše dostatečně srozumitelné? Jen když mu dobře porozumíme, budeme moci údaje správně vyhodnotit, případně se proti naměřeným hodnotám bránit. Jde o naše peníze.

Odpovědnost za správnost údajů vždy zůstává na vlastníkovi domu

Možnosti rozúčtovací společnosti mají své vymezené hranice. Na základě smluvního vztahu pouze profesionálně zpracovává naměřené hodnoty. Veškerá odpovědnost za správnost dodaných údajů a tedy i vyúčtování stále zůstává na vlastníkovi domu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz