​Pronájem bytu od 1. ledna 2016 již pouze s PENB

​Pronájem bytu od 1. ledna 2016 již pouze s PENB

Foto: 123rf.com

Již od 1. ledna 2016 budou muset průkazy energetické náročnosti budov (PENB) být předány i při pronájmech bytů, doposud se tato povinnost týkala pouze pronájmu celých domů. Každý pronajímatel tedy musí od společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz získat, jinak se vystavuje sankci.

SVJ má povinnost žádost vyhovět

Průkaz se zpracovává na celý dům. Majitel bytu tedy požádá výbor SVJ o dodání průkazu. Výbor to pod sankcí až 200 tis. Kč musí učinit. Pokud přesto majiteli průkaz nedodá, ten může předat zájemci o pronájem tři poslední vyúčtování za energie. V inzerci však v takovém případě musí uvést nejhorší energetickou třídu G. Pokud pak pronajme svůj byt za nižší nájem, než při uvedení skutečné energetické třídy, může vymáhat škodu na výboru SVJ.

Možné pokutě se vystavuje i realitní kancelář, která byt pronajímá. Podle platného zákona musí i ta zřetelně uvést u inzerátu na byt energetickou třídu. V případě, že jí pronajímatel průkaz nepředá, musí vystavit nejhorší třídu G.

Cílem jsou přesnější informace o spotřebě energií v daném bytě

„Informace na energetickém průkazu poskytne zájemci o nemovitost cennou informaci o tom, jak je byt energeticky náročný. Nájemník se tak může lépe rozhodnout, jaký byt si vybrat. Rozdíl mezi energetickými třídami B a G může v případě středně velkého bytu činit až 15 000 korun na energiích ročně. Vzhledem k tomu, že energie většinou platí nájemník sám, měl by vědět, do čeho jde. Vyúčtování za minulé období pomoct nemusí, protože nájemník neví, zda a kdo před ním v bytě bydlel a jak ho užíval,“ dodává k nové povinnosti Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.

Autor: Redakce Okolobytu.cz