Protikuřácký zákon může ovlivnit i podmínky našeho bydlení. Kdy a jak se bránit?

Protikuřácký zákon může ovlivnit i podmínky našeho bydlení. Kdy a jak se bránit?

Foto: 123rf.com

Protikuřácký zákon, který začíná platit od počátku června, vyžene kuřáky z restaurací, barů a dalších podniků na chodník. Zatímco dosud jsme si stěžovali na kouřícího souseda na balkóně, teď obyvatelé v nižších patrech mohou očekávat intenzivní cigaretovou kúru. A to není jediný problém, které je čeká.

Kouř nebude jediný problém

Kuřák většinou nezůstane před podnikem osamocen. Kromě kouře čeká vlastníky a uživatele okolních bytů také nechtěná účast při dlouhých a hlasitých hovorech, které obvykle setkání kuřáků provází. Sice mlčenlivým, ale také nepříjemným projevem může být i více nepořádku, než bylo v okolí obvyklé.

Jak se mohou lidé v bytech bránit?

"Majitel domu nebo společenství vlastníků, ve kterém je podnik v nájmu, může zakročit proti provozovateli neprodloužením smlouvy, případně jejím vypovězením, pokud to smlouva umožňuje. Pokud však prostor patří majiteli podniku nebo mu ho pronajímá někdo třetí, nezbývá než se pokusit o domluvu," vysvětluje JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., advokát z webu DostupnyAdvokat.cz.

Kdo je za situaci odpovědný?

Podle slov JUDr. Ondřeje Preusse, Ph.D. z právního hlediska provozovatel za excesy svých klientů přímo neodpovídá. Přesto se obyvatelé bytů nemusí nechat situaci líbit. Pokud se nepodaří domluva „po dobrém“, nabízí se ještě možnost zavolat na problémové hosty policii, podat podnět k přestupkovému řízení a v krajním případě podat žalobu na konkrétní osoby a za určitých podmínek i na majitele podniku.

Autor: Dostupnyadvokat.cz