Rekonstrukce domu – co je důležité vědět?

Rekonstrukce domu – co je důležité vědět?

Očekávání a realita mohou být hodně rozdílné. Platí to i při rekonstrukci domu. Zejména u bytových domů patří rekonstrukce mezi velké akce. Právě proto, aby mohla opravdu splnit naše očekávání, je nutná detailní příprava. Na co bychom neměli při rekonstrukci zapomenout, co všechno je nutné ohlídat? Není to krátký seznam. Jak ale stovky a stovky rekonstruovaných domů dokazují, očekávání a realita se opravdu mohou potkat.

Jaké opravy váš dům skutečně potřebuje?

Jednu kapitolu oprav tvoří ty, které jsou nezbytné k odstranění zásadních závad a k prodloužení životnosti domu. Do druhé skupiny můžeme zahrnout úpravy, které zlepší kvalitu bydlení a sníží náklady na spotřebu energie.

Chyby při rekonstrukci se nevyplatí

Máte pocit, že váš bytový dům sami znáte nejlépe? Při přípravě rekonstrukce vám může hodně pomociváš správce majetku. Zejména pokud správu ve vašem domě vykonává některé z velkých bytových družstev, případně firma, která má s touto oblastí dlouholeté zkušenosti, budete moci využít jejich zkušeností.

Jednou z nejdůležitějších etap přípravy rekonstrukce, která může velmi výrazně ovlivnit výsledek celé akce, je výběrové řízení. Základem je správně zadaná poptávka, dobře nastavená kritéria výběrového řízení a vyhodnocení. Pozor na nejlevnější nabídky, které na první pohled vypadají tak lákavě. Nejsou výjimečné případy, kdy si pak taková firma finanční rozdíl dorovná ve formě tak zvaných víceprací. Podobných situací běžně nastává daleko více a pro výbor SVJ, který se s rekonstrukcí podobného rozsahu setká většinou pouze jedenkrát, je velmi obtížné všechna rizika správně předem vyhodnotit.

Kde hledat informace, případně ověřenou pomoc s průběhem rekonstrukce?

Pokud se chystáte na revitalizaci bytového domu, dobrý tipem pro ověřené a využitelné informace je seminář Akademie pro bytové domy, kde získáte spoustu zkušeností z praxe. Seminář proběhne formou moderované diskuze s velkým prostorem pro dotazy. Nepůjde o žádné teoretické poučky, ale o reálné situace, se kterými se v proběhu rekonstrukce vlastníci bytových domů setkají. Odpovídat na dotazy bude stavební technik, stavební dozor i zástupce projekční kanceláře. Právě jejich zkušenosti z praxe jsou nenahraditelné.

Seminář se uskuteční 22. září 2016 v Praze. Registrovat se můžete na www.akademiebd.cz. Informace o seminářích můžete získat také e-mailem na akademie@dumplnyuspor.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 821 831. Účast na semináři je po předchozí registraci zdarma.

Co vás po rekonstrukci čeká?

Jaká očekávání po rekonstrukci jsou reálná? Na prvním místě nás zajímají úspory. Je pravda, že při komplexní a správně provedené rekonstrukci bytové domy spotřebovávají o 30 – 60 % energie na vytápění méně, než v původním stavu. Konkrétní čísla se pochopitelně liší podle konkrétních podmínek domu. Nelze přitom ani automaticky vycházet ze stavu například sousedního domu.

Rekonstrukce domu není ale jen o úsporách a návratnosti vložených prostředků. Výsledkem je zhodnocení domu a zvýšení ceny každého bytu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz