Riziko vloupání stoupá – jak se můžeme chránit?

Podle policejních statistik vloupání si loňský rok rozhodně nevedl dobře a přinesl nárůst vloupání do domů, bytů, chat i chalup. Jak tato čísla potvrzují, naše ochrana majetku je nedostatečná.

Rok 2013 ve statistice

O dvacet procent více vloupání do domů, o pět procent více vloupání do bytů a jen nepatrně nižší nárůst vloupání do chat a chalup. Škody za neuvěřitelných 672 milionů korun, z nichž se podaří dopátrat jen nepatrný zlomek. Rok 2013, jak vyplývá z aktualizovaných policejních statistik, skutečně splnil negativní očekávání odborníků.

Důvody i v ekonomické situaci

„Nárůst krádeží vloupáním, kterého jsme v roce 2013 byli svědky, je důsledkem především stále tíživější ekonomické situace obyvatelstva,“ vysvětluje JUDr. Jiří Kameník, prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb. Podle něj svou roli sehrála stále lepší organizovanost menších loupežných skupin a rostoucí zkušenosti zlodějů jednotlivců.

Jakých chyb se dopouštíme nejčastěji?

Oproti tomu stojí podceňování zabezpečení majetku ze strany Čechů, myslí si Lucie Filová ze společnosti TOKOZ. Ta patří mezi nejstarší české podniky, vyrábějící zámky a kování a má díky tomu dobrý přehled o tom, jak k problematice bezpečnosti přistupuje český zákazník.

„Nezamykání bytu či domu na noc, majetek za desítky tisíc v garážích nebo dílnách bez kvalitního zámku nebo cennosti uschovávané na lehce dosažitelných místech,“ vypočítává Lucie Filová. „Setkáváme se s tím denně.“

Stačí drobné úpravy a riziko se výrazně sníží

Problém je však uzavřen v začarovaném kruhu. Slabší ekonomická síla obyvatel zároveň způsobuje, že peněz na investice do zabezpečení není nazbyt. Jan Krupíř, tvůrce webu Zamcenydum.cz však tvrdí, že situaci lze zlepšit už za několik stovek. „Pro začátek není třeba investovat moc, spíše jde o to naučit se měnit návyky,“ říká Jan Krupíř. „Pořiďte si vložku s olivou pro jednoduché uzamykání bez klíče zevnitř a řetízek na dveře – to vše kolem osmi set korun. Sjednoťte zámky, ať nemusíte nosit víc než jeden klíč – díky tomu se naučíte zamykat všechny dveře, i když jdete jen na krátkou procházku. Podle Jana Krupíře zloděj dobře pozná, kdo svoje bezpečí bere vážně a kdo bude snadnou obětí. A podle toho by se majitelé objektů měli chovat.

Autor: Redakce Okolobytu.cz