Rosení oken: Kde je problém a jak jej vyřešit?

Rosení oken: Kde je problém a jak jej vyřešit?

Foto: 123rf.com

Venkovní teploty klesly a už je to tady - také se vám rosí okna? Je na vině zateplený dům, nebo výměna oken? V naprosté většině případů je to úplně jinak a okna, ani dům za to nemohou. A už vůbec není na vině materiál, ze kterého jsou profily oken - svádět mlžení nebo rosení oken na plastové profily okna patří stále k častým omylům. Rosení oken má jiné příčiny. My zase máme řešení.

Proč se okna rosí

Odpověď je jednoduchá, může za to vzdušná vlhkost, která se sráží na chladných místech. Jde bohužel o fyzikální jev, který neobelstíme. Okenní tabule, ale i zdi neizolovaného domu jsou typickými chladnými místy, kde se přebytečná vlhkost sráží a někdy se může i objevit plíseň. Dobře seřízená nová okna totiž výborně těsní, brání profukování a vlhkost nemá kudy unikat ven. Hlavním zdrojem problémů je tak většinou kombinace vyšší vlhkosti a nízké pokojové teploty. Je přitom úplně jedno, jestli máte plastová okna, dřevěná nebo s hliníkovými profily.

Kdy je důvod k reklamaci?

Pokud se okna z interiéru rosí, neznamená, že jsou špatná a není to ani důvod k reklamaci. Reklamovat byste ale měli okna, když se rosí v prostoru uvnitř mezi skly, to je porušena izolace. Na vině může být prasklina na skle nebo netěsnosti rámečku a spojení skel.

Dobré znamení při správném těsnění

Rosení okenních skel z vnější strany je signálem dobrých tepelně izolačních vlastností oken. Nejde tedy o závadu, je to naopak signál, že okna dobře izolují. Rosení v tomto případě vzniká důsledkem počasí.

Základem je větrání

Řešením problémů s vlhkostí v bytě je především častější krátké, ale intenzivní větrání a optimálně nastavená pokojová teplota. Chvíli bude možná trvat, než se se svými novými okny sžijete. Pro začátek vám může pomoci i vlhkoměr, pokud signalizuje vlhkost nad 50 %, měli byste zbystřit a pořádně vyvětrat, případně i nastavit vyšší pokojovou teplotu.


Autor: Redakce Okolobytu.cz