Rosení oken – kdy je důvodem k reklamaci?

Rosení oken – kdy je důvodem k reklamaci?

Zima je zde a s ní je zpět jedno z typických zimních témat, vztahujících se k bydlení. Možná jste i vy právě v této situaci. Vyměnili jste stará netěsnící okna za nová a libovali jste si, jak jste vyzráli na chlad. Ale sotva teploty klesly k nule, začala se okna rosit. Kdy je rosení důvodem k reklamaci okna a kdy je vina na naší straně? Jsou i situace, kdy je rosení oken naopak důkazem, že jsme nová okna zvolili správně.

Proč se okna rosí?

Odpověď je jednoduchá, může za to vzdušná vlhkost, která se sráží na chladných místech. Jde bohužel o fyzikální jev, který neobelstíme. Okenní tabule, ale i zdi neizolovaného domu jsou typickými chladnými místy, kde se přebytečná vlhkost sráží a někdy se může i objevit plíseň. Dobře seřízená nová okna totiž výborně těsní, brání profukování a vlhkost nemá kudy unikat ven. Hlavním zdrojem problémů je tak většinou kombinace vyšší vlhkosti a nízké pokojové teploty.

Řešením problémů s vlhkostí v bytě je především častější krátké, ale intenzivní větrání a optimálně nastavená pokojová teplota.

Kdy je důvod k reklamaci a kdy nikoliv?

Pokud se okna z interiéru rosí, neznamená, že jsou špatná a není to ani důvod k reklamaci. Reklamovat byste ale měli okna, když se rosí v prostoru uvnitř mezi skly, to je porušena izolace.

Orosí se vám okna občas zvenku? To je naopak signál, že okna dobře izolují, rosení je důsledkem počasí.

Zaujalo vás téma?

Rosení oken jsme pro vás zpracovali i do podoby iRádce, kterého si můžete i bezplatně stáhnout ve formátu PDF.

Ilustrační foto: VEKRA

Autor: Redakce Okolobytu.cz