Servis výtahu v bytovém domě. Jaká firma se o něj perfektně postará?

Servis výtahu v bytovém domě. Jaká firma se o něj perfektně postará?

Foto: Výtahy Praha

Výtah je v provozu každodenně a bez přestávky. I když je po rekonstrukci a funguje bez problému, je jasné, že kromě pravidelného servisu budou časem třeba i další opravy. Výběr kvalitní servisní firmy je tedy výhrou v loterii, kterou ovšem můžete se správnými informacemi velice dobře ovlivnit. Co je dobré vědět a na co si dát při výběru servisní firmy pozor?

Pokud vás čeká rekonstrukce výtahu nebo budete ve vašem bytovém domě zřizovat nový, už při výběru dodavatele je dobré zjistit si servisní podmínky. Některé firmy totiž nabídnou levnou realizaci, kterou klient následně splácí ve formě drahého servisu. Základem je určitě zjistit si reference a vlastní zkušenosti se servisem od ostatních SVJ. Při samotném kontaktu se servisní firmou můžeme snadno vyhodnotit její odbornost, profesionální firma je totiž schopna odpovědět na jakýkoliv dotaz zákazníka, je schopna navrhnout řešení a poskytnout kvalitní zpětnou vazbu. Optimální je, pokud firma zvládá servisovat jakékoliv zařízení napříč trhem a poradí si se servisem výtahů všech značek a typů.

Stíhá váš servisní technik?

Optejte se vaší servisní firmy, kolik výtahů připadá na jednoho servisního technika. Lépe je totiž vždy dělat kvalitní preventivní údržbu, než řešit následné poruchy. „Ideální stav je přibližně sto výtahů na jednoho technika. Pokud má technik na starosti 150 a více zařízení, tak je dost pravděpodobné, že servis nebude kvalitní, protože na takovém množství technik nemůže všechny potřebné činnosti časově zvládnout. V případě, že není prováděna preventivní údržba, zvyšuje se poruchovost a snižuje životnost výtahů,“ říká Miroslav Vokurka ze společnosti Výtahy Praha.

Otázkou také je, za jak dlouho k vám při případném problému technik dorazí. Reakční doba každé servisní firmy je jiná a je jedině výhodou, když má svůj vlastní nonstop dispečink a drží 24 hodinovou pohotovost. „Je dobré si zjistit, odkud firma je a zda je vůbec schopna při náhlé poruše nebo vyproštění rychle na místo dorazit. Napovědět může množství zásahových vozidel, které má firma na tyto výjezdové akce k dispozici. Pokud například technik při nutnosti vyproštění osoby z výtahu nestihne do hodiny přijet, tak musí zasáhnout hasiči, ale násilné vniknutí samozřejmě výtah poškodí,“ vysvětluje Miroslav Vokurka. Této situaci je tedy třeba předcházet.

Neplaťte více než musíte

Paušální taxu vám sdělí firma jasně, ale je dobré ověřit co všechno paušál obsahuje a zjistit si i hodinovou sazbu servisního technika v pracovní i mimopracovní době. Dále pak dopravní náklady a jaké ceny si firma účtuje za náhradní díly. Předejdete tak rozčarování z nepřiměřeně vysokých cen některých náhradních dílů. Tyto ceny byste měli znát už na začátku a seriózní firma vám je bez problému poskytne. A jaká je přiměřená cena paušálu? V některých případech chce firma konkurovat dobrou cenou a nabízí servis i za 200 Kč. Každý si však dokáže spočítat, že za tuto cenu není možné provést kvalitní servis a preventivní údržbu, technik obvykle pouze přidá razítko a odjíždí. Obvyklá rozumná cena paušálu za servis se pohybuje v rozmezí 800 – 1200 Kč.

„Pokud se SVJ při výběru servisní firmy bude držet výše uvedenými pravidly a výtah bude používán k účelu, ke kterému je určen, tak bude výtah bezpečně a spolehlivě sloužit mnoho let,“ uzavírá Miloslav Vokurka ze společnosti Výtahy Praha.

Autor: Redakce Okolobytu.cz