Šest důvodů, proč vařit na indukční varné desce

Šest důvodů, proč vařit na indukční varné desce

Foto: Electrolux

Zvyk může být železná košile, ale u sporáku by to platit nemělo. Sáhněte rovnou po tom nejlepším, s čím můžete pokrmy připravovat rychleji, s nižší spotřebou energie a kvalitnějším výsledkem. Indukční varná deska se vám rozhodně vyplatí a dnes si ji už navíc můžete koupit za dobrou cenu.

Co je to indukce?

Indukční technologie představuje nejrychlejší, nejbezpečnější a energeticky nejúčinnější způsob vaření na varné desce. Varná nádoba se zahřívá přímo a předehřívání není nutné. Na první pohled rozdíl nepoznáte. Indukční varné desky vypadají stejně jako standardní sklokeramické, rozdíl mezi nimi je však zásadní. Indukční systém je založen na principu elektromagnetických proudů, které ohřívají pouze dno nádobí, nikoli plotnu samotnou. Tím jsou daleko efektivnější a úspornější než běžné elektrické nebo plynové varné desky. Inteligentní a flexibilní indukční technologie tak zahřívá varnou zónu jen tam, kde má kontakt s nádobím a automaticky se přizpůsobí jeho velikosti. Pojďme se na jednotlivé přednosti podívat blíže.

Chcete vařit rychleji?

Indukční technologie představuje ten nejrychlejší způsob vaření – teplo se generuje okamžitě. Test se 2 litry vody dokazuje, že zatímco běžná sklokeramická deska vaří vodu 8 minut a plynová dokonce 9 minut, indukci postačí pouze 5 minut . U většiny modelů Electrolux můžete navíc použít funkci posílení výkonu, tzv. Power Booster, kdy varná zóna dosáhne okamžitě nejvyšší teploty.

Díky přesnému a citlivému ovládání můžete měnit teplotu velmi jednoduše. Stačí posunout ovládací tlačítka a teplota se okamžitě změní. Můžete tak třeba udržovat omáčku při ideální teplotě, aniž by hrozilo, že se připálí.

Chcete šetřit energii a peníze?

Indukční deska je energeticky vysoce efektivní, a to téměř dvojnásobně než plynová, protože všechno teplo se generuje jen do kontaktní plochy hrnce a nedochází tak k teplotním únikům. Nízká spotřeba energie je další vlastností, kterou se deska pyšní. Plynová deska spotřebuje na uvaření 2 litrů vody 0,395 kWh, sklokeramická 0,275 a indukční 0,230 kWh. Výrobci ale přicházejí ještě s dalšími úspornými technologiemi. Například společnost Whirlpool i u indukčních varných ploch používá technologii 6. smysl, díky které dokážete ušetřit dalších až 20 % energie.

Teplotu můžete navíc ovládat přesně, takže nedochází ke zbytečnému plýtvání energie, což oceníte, až vám přijdou účty za elektřinu.

Tip pro vás: Pokud se bojíte pořizovacích nákladů či nutnosti nákupu nových hrnců, nemáte důvod. Zda vhodné hrnce doma máte, vyzkoušíte jednoduše pomocí magnetu, který přiložíte ke dnu nádoby. Pokud drží, máte vyhráno. A pokud ne, nezoufejte, sada hrnců se dnes dá pořídit do tisícovky.

Chcete vařit bezpečně?

Indukční varné desky mají funkci rozpoznání varné nádoby, která určí její tvar a velikost. Ohřívá pak pouze místo pod nádobou, vše okolo zůstane na dotyk chladné. Deska neohřívá ani drobné předměty, které na ni položíte, například lžíce.

Tak, jak je deska rychlá v ohřevu, je také výrazně kratší čas chladnutí. V porovnání se sklokeramickou deskou je to o celých 75 %. Po dosažení bodu varu 1 litru vody se indukční deska ochladí na bezpečnou teplotu 60°C za 6 minut, plynová deska za 14 minut a sklokeramická deska dokonce za 25 minut.

Chcete varnou plochu na míru?

Předností varných desek obecně je jejich rozměrová flexibilita. Vaříte maximálně pro dva? Vystačíte si s indukci 30 cm. Standardnímu rozměru známých sporáků odpovídá rozměr 60 cm. Komfort pro každý váš hrnec nebo pekáč zaručí plocha 77 cm. Vášniví kuchaři, ke kterým byste se na večeři rádi nechali pozvat i vy, si proto vyberou luxusní rozměr 86 cm. A jestli si s tím vůbec nechcete lámat hlavu, například u značky Siemens můžete vybrat celoplošnou indukci bez vyznačených varných zón powerBoost s funkcí rozeznání velikosti hrnce.

Nechcete si lámat hlavu s čištěním?

U každé varné plochy nás bude zajímat náročnost čištění. Protože se deska ohřívá jen tam, kde je varná nádoba, nedochází ke zbytečnému připalování jídla, které na ni ukápne, takže máte o starost méně.

Údržba už opravdu nemůže být snadnější. Vše je v jedné ploše, dotykový displej je součástí varné plochy. Už žádné knoflíky na ovládání!

S indukcí se vám bude vařit komfortněji

Potřebujete něco během vaření vyřídit? Jediným stisknutím přípravu jídla pozastavíte – všechny aktivní varné zóny se přepnou na nejnižší teplotu. Dalším stisknutím tlačítka můžete pokračovat, kde jste přestali. Například u značky Bauknecht najdete tuto možnost pod označením STOP+GO.

Indukční varné plochy také mohou být vybaveny senzory, které za vás ohlídají, kdy se obsah hrnce začne vařit. Signál vás upozorní, když nastane bod varu a automaticky dojde ke snížení stupně výkonu. Navíc dokážou rozeznat prázdný hrnec a varnou plochu vypnou.

Tlačítko Pauza pak umožní okamžité snížení teploty na stupeň udržování tepla. Pokud navíc nedojde do 30 minut k aktivaci, plotýnka se automaticky vypne.

/Připraveno s využitím informací Electrolux a Bauknecht/

Autor: Redakce Okolobytu.cz