Šest tipů, aby pokojové rostliny přečkaly vaši dovolenou v pohodě

Šest tipů, aby pokojové rostliny přečkaly vaši dovolenou v pohodě

Doba odjezdu na dovolenou se blíží. Zatímco vy se budete rekreovat, vaše rostliny možná čeká životní zkouška. Nezapomínejte na ně. Ještě je čas postarat se i o vaše květiny tak, abyste je po návratu našli minimálně v takovém stavu, v jakém je budete opouštět.

1 Pozor na rostliny, které nesnášejí přemokření

Než odjedeme, naše květiny zalijeme, co se jen do misky vejde. Takto to udělá asi velká většina z nás. Některým rostlinám už tím zaděláváme na těžké chvilky. Obecně platí, že většina pokojových rostlin lépe zvládne mírný nedostatek vody, než její přemíru. Pozor tedy na to a než se rozhodnete vaši oblíbenou rostlinu vodou předzásobit, zjistěte si, zda právě ona nepatří mezi ty, kterým přemokření škodí.

2 S nejoblíbenějšími rostlinami neriskujte

Jestli máte v domě některé rostliny, na kterých vám mimořádně záleží a nejste si jisti, zda by vaši nepřítomnost, případně péči sousedů přežily, raději je na tuto dobu přestěhujte k někomu zkušenému. Přemístění určitě rostliny zvládnou lépe, než kritické podmínky během vaší nepřítomnosti.

3 Odstraňte rostliny z přímého slunce

Kromě pokojových rostlin často opouštíme i osázené balkónové truhlíky a květináče. Zejména na slunných stranách se rostliny neobejdou bez každodenní zálivky. Pokud je to možné, pokuste se alespoň přesunout rostliny na více stíněné místo, což ale na řadě lodžií může být problém. Tady je sousedská výpomoc nezbytná.

4 Nepusťte vedro dovnitř

Letní vedra dovedou rozpálit i interiér. Vysoké teploty v bytě, který navíc nebude za vaší nepřítomnosti dostatečně větrán, budou rostliny zbytečně vysilovat. Pamatujte před odjezdem ponechat žaluzie ve stínící poloze. Zabráníte tak zbytečnému přehřívání interiéru, což rostliny jistě ocení.

5 Pomohou vám samozavlažovací nádoby

Jestli chcete své rostliny opravdu rozmazlit a sebe zbavit povinností se zálivkou, přesaďte je do samozavlažovacích nádob. Podle rysky nebo plováku pouze stačí jednou za čas doplnit do zásobníku větší množství vody, které si rostlina bude sama podle potřeby odebírat. Podle typu samozavlažovacího květináče nebo truhlíku pak není problém takto vybavenou rostlinu nechat řadu dní bez kontroly. Celkem s jistotou můžete předpokládat, že rostliny najdete přesně v tom stavu, v jakém jste je opustili. Bez problémů přečkají naši nepřítomnost i rostliny, pěstované v hydroponii.

Náhradním řešením mohou být nejrůznější zavlažovací systémy. K dostání jsou například speciální zavlažovací baňky, které pouze naplníme vodou a úzkým koncem zapíchneme do zeminy k rostlinám. Domácí výrobou si můžeme pořídit alternativu z PET lahve s ustřiženým dnem a proděravěným víčkem. Známá je též verze s výše umístěnou nádobou s vodou, odkud rostlina čerpá vodu prostřednictvím knotu. V některých prodejnách se zahradnickými potřebami si můžete dokonce zakoupit speciální zavlažovací sady, které můžete použít jak pro balkónové, tak pro interiérové rostliny.

6. Zpět do kondice

Je možné, že i přes veškerou vaši přípravu před odjezdem, i péči sousedů, nebudou po vašem návratu rostliny v dobrém stavu. Mohou být buď přeschlé, nebo naopak přelité.

Přeschlé rostliny postavíme i s květináčem do kbelíku s vlažnou vodou, kde je několik hodin necháme, aby přeschlý substrát dostatečně provlhl. Rostlinu bychom v následujících dnech měli ponechat v prostředí bez vysokých teplot a přímého slunce.

Nebezpečnější stav je, pokud najdeme rostlinu přemokřenou natolik, že má zvadlé listy, ačkoliv je okolní zemina mokrá. O záchranu se ale rozhodně můžeme pokusit. Vyjmeme ji z květináče a zabalíme do novin. Až provlhnou, vyměníme je. Tímto postupem urychlíme vyschnutí zeminy. Pak rostlinu opět umístíme do květináče.

Autor: Redakce Okolobytu.cz