​Seznamte se se zabezpečením domácnosti po česku! Překvapí a pobaví

​Seznamte se se zabezpečením domácnosti po česku! Překvapí a pobaví

Foto: 123rf.com

Co všechno jste udělali pro vyšší bezpečnost vašeho domova? Jestli očekáváte výčet hi-tech prvků, budete zklamáni. Výsledky průzkumu společnosti Sapeli byly, mírně řečeno, překvapivé i pro řadu odborníků. V průzkumu zabezpečení bytu jsme zrovna neobstáli. Zkuste hádat – na jednom z prvních míst se umístilo zabezpečení, které se neobejde bez misky s vodou!

Každý třetí Čech se doma necítí bezpečně, zabezpečení domácností je přesto minimální

Téměř pětina Čechů již doma vyhořela nebo byla vykradena. Někteří mají dokonce zkušenost s obojím, přičemž případy vloupání jsou jednou tak časté jako požáry. Třetina obyvatel se navíc doma necítí zcela bezpečně, zabezpečení domácností mají totiž v mnoha případech stále minimální. Byť počet vykradených nemovitostí v meziročním srovnání klesá, stále u nás existuje deset tisíc nemovitostí, které zloději každý rok navštíví a odnesou si z nich cennosti, elektroniku či vybavení. Údaje vyplývají z průzkumu „Bezpečná domácnost 2016“, který si v souvislosti s uvedením nových bezpečnostních dveří RC3 GOLIAS na trh nechala zpracovat společnost SAPELI, výrobce interiérových a bezpečnostních dveří.

Výsledky průzkumu (srpen 2016, agentura IPSOS, 2940 respondentů obecné populace 18+) ukázaly, jak se česká populace cítí bezpečně, jak se staví k zabezpečení svých domácností a nakolik je v této oblasti informovaná. V průměru každý třetí Čech (36 %) se doma necítí absolutně bezpečně. Největšími strašáky jsou vloupání do bytu či domu a požár domácnosti. Možná i proto, že téměř pětina z dotázaných má s požárem nebo vykradením, či dokonce s obojím osobní zkušenost z minulosti.

Zabezpečení domácnosti po česku? Na prvním místě kukátko, na druhém pes

Češi při zabezpečení domácnosti spoléhají spíše na levnější možnosti. Dle průzkumu vede dveřní kukátko (52 %). Další v pořadí jsou hlídací pes (38 %), soused ochotný naši domácnost pohlídat (33 %) a až teprve poté druhý zámek na dveřích. Ten vlastní sotva třetina lidí (31,5 %).

Jeden z nejdůležitějších prvků bezpečí – bezpečnostní vstupní dveře – ale podceňujeme. Ty přitom oproti „obyčejným“ dveřím dokáží ochránit domácnost nejen před zloději, ale také před ohněm, kouřem či nadbytečným hlukem ze společných prostor domu. Více než polovina dotázaných totiž vstupní bezpečnostní dveře vůbec nemá. Pětina (20 %) Čechů si je sice již pořídila, ale bez protipožární ochrany. Každý dvanáctý Čech (8 %) navíc vůbec netuší, zda jsou jejich vstupní dveře bezpečnostní či nikoliv. Také pouze 10 % dotázaných prokázalo spontánní znalost alespoň tří parametrů, podle kterých lze kvalitní bezpečnostní dveře poznat.

Kolik procent byste dali vašim bezpečnostním dveřím?

„Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 %,“ uvádí Aleš Ullmann, technický a designový specialista společnosti SAPELI. Nejmodernější bezpečnostní dveře třetí bezpečnostní třídy připraví pro nevítané hosty tři plynule seřiditelné závěsy, tři pasivní čepy a tříbodový hákový zámek se závorou, které tvoří zábranu proti vysazení dveří. Nelze mluvit ani o prokopnutí, dveře 3 bezpečnostní třídy odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo ruční mechanické vrtačce.

Když jsme doma, jsme opatrnější

Svědomití jsme alespoň při zabezpečení domácnosti v době, kdy jsme doma. Více než třetina lidí má i v takovém případě zamčené dveře, dokonce i přes den, další třetina zamyká na noc. Pečlivost nás provází také při odchodu z domova, kdy v průměru 80 % lidí kontroluje zamknuté dveře, vypnuté elektrospotřebiče, zavřená okna nebo tekoucí vodu. Polovina dotázaných dává pozor také na hořící svíčky nebo nedopalky cigaret.

Autor: Redakce Okolobytu.cz