Spočítejte si, kolik vás bude stát oprava bytu

Uvažujete o půjčce od Státního fondu rozvoje bydlení a nevíte, jak vytvořit rozpočet, který musí být součástí žádosti? Můžete použít speciální aplikaci, která vám s výpočty pomůže. Hodí se především pro Úvěr 150, ale částečně ji lze využít i pro program Panel 2013+.

Lidé, kteří si chtějí v rámci programu Úvěr 150 vzít levný úvěr od SFRB, musí spolu se žádostí předložit i rozpočet, který ukáže, na co peníze použijí a kolik je to bude přesně stát.

Využít na to mohou speciální program na tvorbu rozpočtů vytvořený odborníky z pražského ČVUT – díky tomu budou podklady v žádosti správné a navíc tak získají přesnou představu o tom, co si za půjčené peníze budou moci pořídit. Úvěr 150 je určen mladým lidem do 36 let, sto padesát tisíc budou splácet po dobu deset let, přičemž splátka je pevně fixována na 1380 korun měsíčně.

Program vám pomůže vytvořit požadovaný výkaz

Stavební fakulta ČVUT již loni připravila praktickou pomůcku pro vytvoření podrobného rozpočtu na rekonstrukci panelového bytového jádra. Letos program vylepšila a díky tomu je použitelný pro všechna bytová jádra, bez rozdílu technologie výstavby. Program může vytvořit výkaz zvaný „slepý rozpočet“ položek a prací, které bude potřeba pro rekonstrukci udělat, podle vámi zadaných představ o vybavení, případně změnách půdorysu a podobně. Tento slepý rozpočet je možné využít jako zadání pro stavební firmy k nacenění rekonstrukce. Druhým výstupem je kontrolní rozpočet prací pro orientaci v cenách stavebních podniků.

Využijte novou aplikaci

Program získal minulý týden certifikát ministerstva pro místní rozvoj a díky garanci ČVUT bude uznávan jako podklad pro programy SFRB. Pokud tedy uvažujete o programu Úvěr 150 na rekonstrukci domu či bytu, využijte program RebytCalc na vytvoření rozpočtu, který do žádosti musíte uvést. Na stránkách programu najdete přesný návod, jak ho použít.

Stejnou aplikaci je možné využít i pro program Panel 2013+, pokud chtějí vlastníci bytového domu vedle dalších oprav a modernizací rekonstruovat také bytová jádra. Přímý vstup do programové aplikace naleznete také na webu SFRB pod dokumenty k programům – program Panel 2013+ a program Úvěr 150.

Zdroj: SFRB, www.portalobydleni.cz

Autor: Redakce Okolobytu.cz